İran'la uzlaşma Rusya ekonomisine zarar verebilir iddiası

İran'la yapılan nükleer anlaşmanın, yaptırımların kaldırılmasından dolayı Rusya ekonomisini olumsuz etkileyeceği bildirildi.

İran'la uzlaşma Rusya ekonomisine zarar verebilir iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batının İran'la yaptığı nükleer uzlaşmanın Rusya ekonomisini olumsuz etkileyebileceği bildirildi. Haber ajansı RIA-Novosti'nin uzmanlardan aldığı bilgiye göre, İran'a batının uyguladığı yaptırımların kalkması sonucu Rus ekonomisini bundan zarar görebilir.

Uzun yıllardan beri devam eden görüşmelerden sonra Almanya'nın da dahil olduğu 6 ülke ile İran arasında varılan anlaşma ile İran, nükleer programının büyük bir bölümünden vazgeçiyor. Buna karşılık batılı ülkelerin uyguladığı ekonomik yaptırımlar ve BM'nin silah ambargosu kaldırılıyor.

Rusya Devlet Üniversitesi İnsani Bilimler bölümü başkanı Jevsej Vassiljev, İran ekonomisini yıllardan beri frenleyen yaptırımların kaldırılmasının, İran'ın Ortadoğuda önemli bir rol üstlenmesini sağlayacağını, bölgenin normalleşeceğini söyledi.

Rusya'nın da bunu istediğini ifade eden Vassiljev, her iki ülkenin de alınan kararlarda uzlaştığını, ancak yaptırımların aşamalı olarak kaldırılması sonucu İran'ın, AB dahil dış ülkelere daha ucuz petrol göndermeye başlayacağını belirtti.

Bu durumun Rus ekonomisi için olumsuz sonuçlar doğuracağını söyleyen Vassiljev, piyasaya ucuz petrol ve doğal gaz akışının Avrupalıları memnun edeceğini, Rus para birimi Rubel'in ise değer kaybedeceğini kaydetti.

Uluslararası Politik Perspektifler Enstitüsü Evgeni Minçenko, Vassiljev'in görüşlerini doğrulayarak, Rusya'nın petrol ve doğal gaz piyasasında görülecek artışa kendisini hazırlaması gerektiğini belirtti. Minçenko, dünya genelinde petrol fiyatlarının düşmesinin Rus ekonomisini olumsuz etkileyeceğini bilmeleri gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39