banner39

Irkçı Alman polisler hakkında inceleme başlatıldı

Almanya'nın Brandenburg Eyaletinde, ırkçı oldukları gerekçesiyle 4 polis hakkında inceleme başlatıldı.

Avrupa 13.08.2015, 11:04 13.08.2015, 11:04
Irkçı Alman polisler hakkında inceleme başlatıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusundaki Brandenburg Eyaletinde Emniyet Müdürlüğü, 4 polis hakkında ırkçı oldukları zannıyla inceleme başlattı. Emniyet Müdürü Hans-Jörgen Mörke, sözkonusu polislerin neonazilerle bağlantıları ve ırkçı söylemlerinden dolayı inceleme komisyonunun dikkatini çektiklerini söyledi.

Bu polislerden arabalı devriye görevi yapan ikisi hakkında Başsavcılık tarafından, adli cezayı engelleme suçu işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Schwedt şehrinde bu iki polisin ırkçı propaganda yapıldığını bildirmeyerek gizledikleri bildirildi. Ayrıca birinin de karakolda meslektaşları arasında ırkçı fikirler yaymaya çalıştığı belirlendi ve görevinden alındı.

Irkçı olduğu gerekçesiyle bir bayan polis de teftiş dairesindeki idarecilik görevinden alınarak başka bir yere tayin edildi. Bayan polisin erkek kardeşi ve eşinin Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde meşhur birer neonazi oldukları bildirildi. Bayan polisin eşinin gamalı haçla Hitler selamı verdiği görüntüler ihtiva eden resimler bulundu.

Bayan polisin bir üs yöneticisi başka bir polisin ise cep telefonunda neonazilere ait bir müzik parçası kullandığı tesbit edildi. Emniyet Müdürü Mörke, Brandenburg Eyaleti Polis Teşkilatında bu tür ırkçı eğilimlere asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Eyalet Kriminel Dairesinde çalışan polis memuru, ceza olarak başka bir yere tayin edilmesine rağmen, mahkemeye başvurarak itiraz ettiği için tayin işlemi gerçekleşmedi. Mörke, davanın devam ettiğini, henüz bir karar alınmadığını bildirdi.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?