banner39

Irkçı Altın Şafaklı vekilden 'darbe' çağrısı

Yunan Meclisi'nde aşırı sağcı Altın Şafak Milletvekili Barbarousis, Makedonya ile "isim sorununa" ilişkin "orduyu göreve çağırıyorum" şeklindeki ifadeleri tansiyonun yükselmesine neden oldu

Avrupa 15.06.2018, 13:58 15.06.2018, 14:03
Irkçı Altın Şafaklı vekilden 'darbe' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan ve Makedon hükümetleri arasında üzerinde uzlaşmaya varılan "isim sorunu" mutabakatına ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuşan aşırı sağcı Altın Şafak Milletvekili Konstantinos Barbarousis, "Orduyu, bu ihaneti durdurmak amacıyla, Başbakan Aleksis Çipras, (Savunma Bakanı) Panos Kammenos ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'u tutuklayarak antlarını yerine getirmeye çağırıyorum." dedi.

Mecliste tansiyonun yükselmesine sebep olan çağrı, özellikle hükümetin ana ortağı SYRIZA'lı vekillerin tepkisine ve sözlü sataşmasına yol açtı.

"Bu ifadeler darbeye açık bir davettir"

Meclis grup başkanlarını olağanüstü toplantıya çağıran Meclis Başkanı Nikos Voutsis, Barbarousis'in sözlerine ilişkin "Bu ifadeler darbeye açık bir davettir." ifadelerini kullandı.

Voutsis, "neo-nazi" Altın Şafak Partisi'nin Atina ve Üsküp arasında imzalanacak anlaşma öncesinde şiddeti tırmandırmayı hedeflediğini savunarak, Altın Şafak'ın konuya ilişkin genel kurul toplantılarına katılımının yasaklanmasını teklif etti.

Teklif, Altın Şafak haricindeki diğer tüm partilerin onayıyla kabul edilerek, partinin görüşmeler boyunca Genel Kurul'a katılımı engellendi.

Gensoru önergesi

Yunanistan ve Makedonya arasında aylarca süren müzakerelerin ardından çeyrek asrı aşkın süredir devam eden "isim sorununa" ilişkin mutabakata varıldığı açıklandı.

Ülkenin isminin "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşma, Yunanistan'da siyasi tartışmaların fitilini ateşlerken, ana muhalefet Yeni Demokrasi (ND) Partisi Meclis'e gensoru önergesi sundu.

ND Başkanı Kiriakos Miçotakis, mutabakatın kötü bir anlaşma olduğunu belirterek, komşu ülkenin milliyetinin ve dilinin "Makedon" olarak tanımlanmasını milli kırmızı çizgilerden geriye çekilme olduğunu savunmuştu.

Yarın gerçekleşmesi beklenen oylamada, 300 sandalyeli meclisin en az yarısının gensoru önergesine "evet" demesi gerekiyor. SYRIZA'nın hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Başkanı ve Savunma Bakanı Kammenos, anlaşmayı onaylamayacağını açıklamasına rağmen, gensoru için "hayır" oyu vereceğini açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?