Irkçı cinayet raporu yetersiz bulundu

Almanya'da ırkçı cinayetler ile gündeme gelen NSU davası mağdurların avukatları, "Raporda kurumsal ırkçılık görmezden gelindi" diyor.

Irkçı cinayet raporu yetersiz bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da ırkçı cinayetlere ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu Raporu'nun yankıları sürüyor. Rapora tepki gösteren NSU mağdurlarının avukatları, çalışmada kurumsal ırkçılığın görmezden gelindiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich raporu olumlu bulurken Devlet Bakanı Maria Böhmer NSU'nun hukuk devletine olan güveni sarstığına dikkat çekti.

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı ''Nasyonalsosyalist Yerlatı'' NSU terör örgütünün cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapora farklı tepkiler geldi.

Mağdurların avukatları, raporu olayların aydınlatılması için önemli bir çalışma olarak nitelese de ''kurumsal ırkçılığa” yer verilmemesini eleştirdiler.. Raporda, ön yargıların giderilmesi için Meclis Araştırma Komisyonun çalışmalarına genel seçimlerden sonra da devam etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Öte yandan, Alman İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, raporun güvenlik birimlerinin NSU cinayetleri ile bağlantılı olmadıklarını ve olayları gizlemediklerini öne sürdü. Friedrich, NSU'nun ortaya çıkmasından sonra güvenlik birimlerinde önemli reformlar yapıldığına dikkat çekti.

Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ise NSU cinayetlerinin hukuk devletine olan güveni sarstığını, ancak hazırlanan bu raporun kaybedilen güveni geri kazanmak için önemli bir adım olduğunu savundu.

Müslümanlar Merkez Konseyi, raporun açıklanmasından sonra polis ve gizli servislerde önemli reformlar yapılmasını talep etti. Almanya'da ırkçılık konusunun yeniden değerlendirilmesini isteyen Müslümanlar Merkez Konseyi, siyasetin bu inisiyatifi almaması durumunda ülkede daha büyük felaketlerin yaşanabileceğini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 01:30
banner53
YORUM EKLE

banner39