banner39

Irkçı cinayetleri dosyaları kayıp

Almanya'da dosyaların yakılmasından sonra başka ırkçı cinayetleri ile ilgili dosyaların da kayıp olduğu ortaya çıktı.

Avrupa 27.07.2012, 22:19 27.07.2012, 23:31
Irkçı cinayetleri dosyaları kayıp

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da ırkçı çete ile ilgili dosyaların yok edilmesinden sonra başka dosyaların da kayıp olduğu ortaya çıktı.

Bu dosyaların Thüringen eyaletinde Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör hücresinin yapılanmasını araştırmakla görevlendirilen özel komisyonun çalışmalarını içerdiği belirtildi.

Almanya'da ırkçı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' NSU terör hücresi, 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk, biri Yunan ve biri Alman polis olmak üzere 10 kişiyi öldürdü.

1998 yılında yeraltında faaliyet göstermeye başlayan grupla ilgili, Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından 2000 ve 2001 yıllarında ''Sağcı Şiddet'' adlı bir özel komisyonun kurulduğu ortaya çıktı.

Bugüne kadar resmi olarak bilinmeyen özel komisyonun görevinin, NSU'nun bir suç örgütü olup olmadığını tespit etmek ve buna göre olası bir yasaklama davasının açılmasını sağlamak olduğu belirtildi.

Alman devlet yayın kuruluşu "MDR Thüringen"in haberine göre, terör hücresinin Thüringen eyaletindeki yapılanmasını araştırmakla görevlendirilen özel komisyonun dosyaları şu anda kayıp.

Geçtiğimiz haftalarda da, Alman iç istihbarat teşkilatında terör hücresi ile ilgili dosyaların imha edildiği ortaya çıkmış, kurum başkanı dahil 3 yönetici görevlerinden ayrılmıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü