banner39

Irkçı Fransız Le Pen, Başkanlık yarışında önde

Fransa'da yapılan son bir ankete göre Fransızların yüzde 30'u Devlet Başkanlığına ırkçı ve İslam düşmanı Le Pen'i seçmek istiyor.

Avrupa 31.01.2015, 11:35 31.01.2015, 11:35
Irkçı Fransız Le Pen, Başkanlık yarışında önde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da yayınlanan 'Marianne' dergisi için 'Ifop Araştırma Enstitüsü' tarafından yapılan bir ankete göre, bu Pazar seçim olsa, ırkçı parti 'Front National'in lideri Marine Le Pen oyların yüzde 31'ini alıyor. Böylece Le Pen tüm rakiplerini geride bırakıyor.

Bu ankete göre eski Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Manuel Valls ve eski Başbakan Alain Juppe oyların yüzde 23'ünü alıyorlar. İktidardaki Devlet Başkanı François Hollande'ın ise toplam oyların yüzde 21'ini alabileceği belirlendi. Bu durumda ilk tur seçimlerden sonra, güçlülerin yarıştığı ikinci turda Le Pen'in geride kalması bekleniyor.

Fransa'da Devlet Başkanı doğrudan halk tarafından seçiliyor. İlk turda adaylardan hiçbiri kesin çoğunluğu elde edemezse, birinci turda ilk iki sıraya giren iki aday arasında ikinci tur seçimler yapılıyor.

Bu uygulamanın başladığı 1962 yılından beri Fransa'da yalnızca bir sefer ikinci tur seçimler yapıldı. O zamandan beri yapılan seçimlerde en fazla oyu yüzde 44,6 ile 1965 yılında Charles de Gaulle almıştı. Fransa'da bir dahaki başkanlık seçimi iki yıl sonra yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü