banner39

Irkçı Le Pen Sarkozy'i geride bıraktı

Fransa’da son yapılan anket, 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde ırkçı Le Pen’in Sarkozy’den önde olabileceğini gösteriyor

Avrupa 07.03.2011, 14:01 07.03.2011, 14:01
Irkçı Le Pen Sarkozy'i geride bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da bir süre önce ırkçı ‘Nasyonal Cephe Partisi’nin başına babası Jean-Marie Le Pen’in yerine seçilen Marine Le Pen, son yapılan ankete göre gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Sarkozy’den daha çok oy alabilecek.

Yapılan istatistiklere göre Marine Le Pen, başkanlık seçimlerinin ilk turunda Sarkozy’yi geçerek Fransa’nın yeni başkanı olabilir. ‘Le Parisien’ isimli bir gazete için yapılan ankette Le Pen’in oyların yüzde 23’ünü alacağı tahmin ediliyor. Sarkozy ile Sosyalist Parti Genel Başkanı ve devlet başkanlığına aday Martine Aubry’nin ise her birinin yüzde 21 oranında oy alabileceği bildirildi. Fransa başkanlık seçimleri gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak.

Sosyalist Parti Genel Başkanı Aubry, Sarkozy’nin İslam karşıtı sözleriyle Fransa’daki yangına benzin döktüğünü ve ırkçıları güçlendirdiğini söyledi. Bir süre önce yapılan anketlerde geleneksel sağcıların adayı Sarkozy idi ve bu durum Le Pen’in seçilmesini engelleyebiliyordu.

Ancak Sarkozy uzun süreden beri zaten solculardan geride bulunuyordu. Uluslararası Para Fonu Başkanı ve Fransız solcuların adayı Dominique Strauss-Kahn’ın seçilme şansı çok yüksek görünüyor. Her iki politikacı da şimdiye kadar 2012 seçimlerinde aday olacaklarını resmen açıklamadı.

Son yapılan anketin ortaya koyduğu durum 2002 seçimlerini hatırlattı. O zaman da sosyalist Lionel Jospin ilk turu geçememiş, nasyonalist parti ‘Front-National’ın adayı Jean-Marie Le Pen, Jacques Chirac’a karşı ön seçimlere katılabilmişti. Jospin’in kaybetmesi ve ırkçı Le Pen’in ikinci tura atlaması Fransız seçmenleri şok etmiş, bunun üzerine konzervatif Chirac’ı seçmişlerdi.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?