banner39

Irkçı Macar vekil Yahudi oldu!

Macaristan'da ırkçı parti 'Jobbik'ten aday olarak AB Parlamentosuna giren milletvekili, atalarının Yahudi olduğunu öğrenince, muhafazakar bir Yahudi oldu

Avrupa 21.10.2013, 11:39 21.10.2013, 13:44
Irkçı Macar vekil Yahudi oldu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan'da 2009 yılında yapılan seçimlere ırkçı parti Jobbik'ten aday olarak katılan ve AB Parlamentosuna girmeyi başaran Csanad Szegedi, atalarının Yahudi olduğunu öğrenince Yahudilik dinine girmeye karar vermiş. Szegedi, artık Yahudilik dininin emir ve yasaklarını harfiyyen uygulamaya çalışan muhafazakar bir politikacı.

Szegedi, Alman 'Welt am Sonntag' gazetesiyle yaptığı mülakatta karar vermek için bir yıl düşündüğünü söyledi. 'Bir Macar olarak muhafazakar düşüncelerimi inançlı bir Yahudi olarak da koruyabileceğim kanaatine vardım.' diyen Szegedi, halen Tanrı'dan korkan ve aile merkezli bir politikacı olduğunu, ancak artık 'Kalvinist' değil Yahudi olduğunu belirtti.

Irkçı partiden ayrıldıktan sonra AB Parlamentosunda bağımsız milletvekilliğini sürdüren Szegedi, Jobbik Partisi Başkanı Gabor Vona'nın, önceleri partinin antisemit olarak eleştirilmesine bir engel oluşturmak için kendisini partide tutmak istediğini öne sürdü. Ancak daha sonra parti içindeki tepkiler artınca Vona, Szegedi'nin partiden ayrılmasını istemiş.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?