banner15

Irkçı PEGIDA: Kebap yemeyin, Türkiye'ye gitmeyin

Hollanda'da İslam karşıtı PEGIDA hareketi taraftarları yaptıkları eylemde 'kebap yememe ve Türkiye'ye gitmeme' çağrısında bulundu

Irkçı PEGIDA: Kebap yemeyin, Türkiye'ye gitmeyin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'nın Utrecht kentinde, ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi taraftarlarının düzenlenen gösteride 20 kişi gözaltına alındı. Geçen ay Utrecht'in merkezinde gerçekleştirdikleri eylemleri olaylı geçen PEGIDA yanlılarına bu kez kentin dışında gösteri yapmalarına izin verildi.

Hogelandsepark meydanında düzenlenen eylemde göstericilere yürüyüş izni verilmezken, polis gösteri alanında geniş güvenlik önlemleri aldı. PEGIDA taraftarları gösteri sırasında ellerinde İslam karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşırken, mitingde yapılan konuşmalarda da göçmen ve Müslümanların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundular. Savcılık kararı gereği suç unsuru taşıyan bazı pankartlara izin verilmezken, PEGIDA karşıtı bir grubun gösteriye müdahale girişimi de meydanda gerginliğe neden oldu.

Gösteriyi düzenleyen Edwin Wagensveldde, PEGIDA destekçilerinden 'artık kebap yememeleri ve Türkiye'ye tatile gitmemelerini' istedi.

Polis, zaman zaman tansiyonun yükseldiği gösteride yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Geçen sene Ekim ayında kurulan ve ilk gösterisini Almanya'nın Dresden kentinde düzenledikten sonra hızla diğer ülkelere de yayılan PEGIDA, Müslüman ve göçmen karşıtı ırkçı, ayrımcı görüşleriyle biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35