Irkçı tanık NSU mahkemesiyle alay etti

NSU davasında tanıklık eden neonazi yargıç ve savcıyla alay eder gibi ifade verdi.

Irkçı tanık NSU mahkemesiyle alay etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki ırkçı terör örgütü NSU üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe ile örgüt yeraltına girdikten sonra da ilişkilerini sürdüren neonazi Andre Kapke, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde tanıklık yaparak ifade verdi. Kapke, 90'lı yıllardan itibaren Thüringen Eyaletindeki Jena şehrinde neonazi gruplara liderlik yapıyordu.

Mağdur avukatları, üçüncü kez tanık olarak ifade veren Kapke'den NSU'nun ırkçı gruplar arasındaki bağlantılarını ortaya koyan bilgiler almak için çaba gösterdiler. Ancak Kapke, kendisine yöneltilen sorulara adeta dalga geçer gibi cevaplar verdi. Örneğin, avukat Alexander Hoffman'ın bir müzik grubu ile ilgili 'Grup hakkında bir şey söyleyebilir misiniz?' sorusuna Kapke, 'Müzik grubu.', 'Politik olarak aktifler miydi?' sorusuna 'Denilebilir.' şeklinde kısa cevaplar verdi. Avukatların bazı sorularıyla da alay ederek, bu tür sorulara cevap vermek istemediğini söyledi.

Savunma sporlarıyla ilgili soru yöneltildiğinde kısık bir şekilde gülmeye başlayan fazla kilolu Kapke'ye niçin güldüğü sorulunca, 'Ben gerçekten en sportif biri değilim.' cevabını verdi. Kapke birçok soruya cevap olarak da hiçbir şey hatırlamadığını belirtti.

Avukatlardan birinin NSU teröristlerinin yeraltına girmesinden sonra Kapke'nin evinin aranıp aranmadığını sorması üzerine, 'Biliyor musunuz, benim evim kaç kere arandı?' sorusuyla karşılk veren Kapke'ye avukat, 'Bilmiyorum.' deyince, Kapke de 'Görüyor musunuz, ben de bilmiyorum.' cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı yargıç Manfred Götzl'nin NSU teröristleri tarafından geliştirilen monopoly'e benzer 'Pogromly' adlı oyun hakkında sorduğu sorulara verdiği cevapta Kapke, bu oyunu oynadığını, ancak bu konuda ayrıntılı cevap veremeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39