banner15

Irkçı Wilders Hollanda hükümetinde

Hollanda'da koalisyon görüşmeleri anlaşmayla bitti, sağ azınlık hükümeti kuruluyor

Irkçı Wilders Hollanda hükümetinde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hollanda'da, Liberal Parti (VVD) ile Hristiyan Demokratlar Birliği'nin (CDA) kuracağı ve İslam düşmanı Geert Wilders'ın lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin (PVV) dışarından destekleyeceği sağ azınlık koalisyonu konusunda, anlaşmaya varıldığı bildirildi.

VVD lideri Mark Rutte, CDA lideri Maxime Verhagen ve PVV lideri Geert Wilders, yaptıkları açıklamada, koalisyon protokolü üzerinde anlaştıklarını belirtiler. Üç partinin meclis gruplarında yarın görüşülecek olan protokolün, perşembe günü koalisyon görüşmelerini yürüten arabulucu Ivo Opstelten'a sunulması ve ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Wilders'la ortaklığa mesafeli yaklaşan CDA'nın hafta sonunda yapılacak kongresinde, hazırlanan koalisyon protokolüne onay çıkması halinde, önümüzdeki haftadan itibaren hükümet üyelerinin belirlenmesine başlanabileceği belirtiliyor.

Üç parti arasında daha önce varılan anlaşmaya göre VVD ve CDA'nın kuracağı hükümete Wilders'ın partisi dışarıdan destek verecek. Bu yüzden koalisyon protokolünün yanısıra, bir de Wilders'ın vereceği desteğe ilişkin ek bir protokolün hazırlandığı belirtildi.

Rutte, Verhagen ve Wilders, yaptıkları açıklamada, gelinen noktadan son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Son haftalarda çok çalıştıklarını belirten VVD lideri Mark Rutte, üç partinin anlaşmasından mutluluk duyduğunu kaydetti.

Anlaşmayı, "Çok mutluyum bu Hollanda için tarihi bir an" diye değerlendiren Geert Wilders ise, koalisyon protokolüne uyacağını söyledi.

Hollanda'da, Afganistan'daki askerlerin görev sürelerinin uzatılması konusunda ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı koalisyonun dağılması üzerine, 9 Haziran'da erken genel seçimler yapılmıştı. Ülke o tarihten bu yana geçici azınlık hükümetiyle yönetiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 09:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48