banner15

Irkçı Wilders yargılanıyor ama susarak

Amsterdam mahkemesinde Wilders'in duruşması başladı ancak Wilders avukatı aracılığıyla susma hakkını kullanıyor.

Irkçı Wilders yargılanıyor ama susarak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da yaşayan Müslümanlara karşı toplumda kin ve nefretin oluşmasına yol açtığı gerekçesiyle geçen yıl hakkında dava açılan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'ın mahkemesi başladı.

Amsterdam'da hakim karşısına çıkan Wilders'ı avukat Bram Moszkowicz'in savunuyor. Avukat Moskowicz, Mahkemede Müvekkili Wilders'in 3 gün boyunca yapılacak olan esastan görüşmede susma hakkını kullanıp hiçbir soruya da cevap vermeyeceğini açıkladı. Sadece duruşmanın herhangi bir anında 2 dakikalık söz isteyip neden susma hakkını kullandığı ile alakalı açıklama yapacağını belirtti. Bu gelişme üzerine mahkeme heyeti duruşmaya 15 dakika ara vererek mahkeme süreci ile alakalı bir değerlendirmede bulunacağını belirtiliyor.

Hollanda televizyonu NOS, mahkemeden canlı yayın yapıyor. Şuanda hakimi tarafından Wilders'e açılan dava ile ilgili sorular yöneltiliyor.

Wilders'in duruşmasının yapıldığı Amsterdam Mahkemesi önünde Hollanda'daki sivil toplum örgütleri protesto gösterisi yapıyor. Duruşma, oldukça yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Amsterdam polisi, mahkemeyi atlı, çevik kuvvet ve özel polislerden oluşan yüz kadar polis ile güvenlik kordonuna almış durumda.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 12:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48