banner39

Irkçı Wilders'e Almanya'dan sert tepki

Alman bakanlar, Hollanda’lı ırkçı Wilders’i sert bir şekilde eleştirdiler, şarlatan ve güvenilmez bir şahıs olarak nitelediler

Avrupa 04.10.2010, 13:58 04.10.2010, 13:58
Irkçı Wilders'e Almanya'dan sert tepki

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hür Demokrat Parti FDP’den, Adalet bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Hollandalı ırkçı Geert Wilders’in Almanya’daki bir programa katılarak konuşma yapmasını sert bir dille eleştirdi. ‘Hollanda’dan gelen şüpheli şahıslar, Müslüman vatandaşlarımızın ülkede uyumunu teşvik için yaptığımız çalışmalara engel oluyor.’ diyen bakan, ‘İslam’ın olumlu güçlerini’ daha da kuvvetlendirmek istediklerini, ırkçı söylemlerin toplumu bölmekten başka hiçbir işe yaramadığını ifade etti.

Adalet bakanı yaptığı açıklamada, Müslümanların ve dinlerinin tehdit olarak algılanmasının Wilders gibi ırkçılar tarafından tahammül edilmez bir şekilde daha da ateşlendiğini, uyumun, diğerlerinin inanç ve düşüncelerine sadece sabretmekle değil, saygı göstermekle gerçekleşebileceğini kaydetti.

Savunma bakanı Theodor zu Guttenberg de Wilders’i kastederek ‘Bugünlerde buralarda dolaşan şarlatanlara bakarak’ ırkçılara karşı uyanık olma çağrısı yaptı ve problemlerin açık bir dille ele alınması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Cumartesi günü İslam düşmanı ve ırkçı Wilders Berlin’de bir otelde eski Hristiyan Demokrat Rene Stadtkewitz’in davetiyle ‘İslam ve Entegrasyon’ isimli bir programa katılarak konferans verdi. Yaklaşık 100 kişi otelin önünde toplanarak ırkçı Wilders’i protesto etti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü