banner15

Irkçılar AP'de grup kuramıyor

Avrupa Parlamentosunda ırkçıların fraksiyon kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı.

Irkçılar AP'de grup kuramıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Parlamentosunda ırkçı partilerin ve AB karşıtlarının fraksiyon kurma çalışmaları şimdilik başarıya ulaşmadı. Böylece ırkçıların ve AB karşıtlarının seçimlerde elde ettikleri başarının AP'ye yansıması oldukça zorlaştı.

AP'de partilerin grup oluşturabilmeleri için AB üyesi en az 7 ülkeden milletvekillerinin biraraya gelmesi gerekiyor. Fransız ırkçı parti 'Front National' (FN)'in önderliğini yaptığı fraksiyon kurma çalışması, yeterince milletvekili toplanamadığından başarıya ulaşamadı.

Irkçıların planladığı grupta, FN'le birlikte başkanlığını Hollandalı ırkçı ve İslam düşmanı Gert Wilder'sin yaptığı 'Özgürlük' partisi, Belçikalı 'Vlaams Belang' partisi, Avusturyalı FPÖ ve İtalyan 'Lega Nord' yeralıyor. Polonya'dan 'Yeni Sağcıların Kongresi' isimli partiyle uzlaşma sağlanamadığı tahmin ediliyor.

AP'de fraksiyonu bulunmayan milletvekillerinin alınan kararlarda neredeyse hiçbir etkisi olmuyor. Kurulan önemli komisyonlarda ancak belirli gruplara mensup milletvekilleri görev alabiliyorlar, yanlarında memur çalıştırabiliyor ve daha fazla konuşma süresi alabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 18:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48