banner39

Irkçılığı ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı

Avusturya’da Yukarı Avusturya eyaletine bağlı Braunau am Inn Belediyesi Başkan Yardımcısı Christian Schilcher, mültecilere ırkçı benzetmesi nedeniyle görevinden istifa etti.

Avrupa 24.04.2019, 15:16
Irkçılığı ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı

Adolf Hitler’in doğum yeri olan Braunau am Inn Belediyesinin aşırı sağcı Başkan Yardımcısı Christian Schilcher, mültecileri "lağım faresine" benzeten şiirinin ortaya çıkması ve gelen sert tepkiler üzerine istifa etti.

Ülkenin iktidardaki ittifakının yarısını oluşturan göçmenlik karşıtı Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi olan Christian Schilcher, partisinin bölgesel gazetesinin Paskalya baskısında şiirini yayımladı.

Avusturya'da hükümetin Müslüman ve mülteci karşıtı politikaları protesto edildi
Şiirde lağım farelerine benzetilen göçmenlerin kabul edildikleri ülkelerden çabucak asimile edilmeleri gerektiği söyleniyor ve yazıların altında uzun siyah sakalı ile şapkası olan bir fare çizimi görülüyor.

Ülke genelinde hem Christian Schilcher hem de Başbakan Sebastian Kurz aleyhine protesto gösterileri düzenlendi.

Tepkilerin ardından Twitter'dan açıklama yapan Başbakan Sebastian Kurz, "Irkçı ve çirkin şiirin yaptırımı olarak belediye başkan yardımcısının istifa etmesi en doğru adım oldu. FPÖ ve Başbakan Yardımcısı (Heinz Christian) Strache’nin tutumu yerinde ve doğru bir karar." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı FPÖ Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Strache de söz konusu şiirin, partinin görüşüyle bağdaşmayan yanlış bir davranış olduğunu ifade ederek, belediye başkan yardımcısının istifasının partiye verilecek zararı önleme açısından da doğru bir adım olduğunu söyledi.

Kaynak: CNN International, AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?