banner39

İrlanda'da Kenny başbakan seçildi

İrlanda'da 25 Şubatta yapılan genel seçimde halk desteğini arkasına alan Fine Gael'in lideri Enda Kenny, meclis tarafından başbakan seçildi.

Avrupa 09.03.2011, 16:34 09.03.2011, 16:34
İrlanda'da Kenny başbakan seçildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İrlanda parlamentosunun 166 sandalyeli alt kanadı Dail'da yapılan oylamada, 27'ye karşı 117 oy alarak Başbakan seçilen Kenny, Cumhurbaşkanı Mary McAleese'in makamına geçerek hükümet kurma yetkisini resmen üzerine alacak.

Fine Gael-İşçi Partisi koalisyonunun kabine listesi, resmi atamanın yapılmasından sonra açıklanacak.

Dail, başbakanlık oylamasından önce, Fine Gael'den Sean Barrett'ı Meclis Başkanı seçmişti.

"TAOISEACH" KENNY

İrlanda'yı 2008'de vuran ekonomik kriz dönemine muhalefet sandalyesinden tanıklık eden Enda Kenny, resmi atamasının yapılmasından sonra, İrlandaca hükümet başkanı anlamına gelen "Taoiseach" olarak anılacak.

Kenny, İrlanda'ya, bankacılık krizi ve borç sorununun ülkeyi dış yardıma muhtaç bıraktığı bir dönemde başbakanlık edecek.

Siyasete atılmadan önce ilkokul öğretmenliği yapan Enda Kenny, İrlanda meclisine Mayo bölgesinden ilk kez 1975 yılında girdi ve o dönemden bu yana milletvekilliğini kesintisiz sürdürmeyi başardı.

Partisi Fine Gael'in başına 2002'de geçen Kenny, 1994-1997 yılları arasında Turizm ve Ticaret Bakanlığı yaptı, çeşitli bakanlıklarda devlet bakanlığı görevleri üstlendi.

Evli ve 3 çocuk babası Kenny, iyi derecede İrlandaca biliyor; boş zamanlarında golf oynuyor, bisiklete biniyor ve dağ yürüyüşlerinden keyif alıyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?