banner15

'İşbirliğinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak'

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, "Bu beklenen bir ziyaretti. İki taraf açısından iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak" dedi.

'İşbirliğinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta gerçekleşmesi beklenen İngiltere ziyaretine ilişkin, "İki taraf açısından iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak." dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için geldiği İzmir'de AA muhabirine açıklama yapan Chilcott, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere'ye yapmayı planladığı ziyaretin iki ülke arasındaki iş birliği ortamını bir adım öteye taşıyacağını ifade etti.

Dominick Chilcott, iki ülke arasında pek çok alanda önemli iş birliklerinin olduğuna dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı önümüzdeki hafta Londra'da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacağız. Ziyarette hem hükümetle hem de kraliçeyle önemli toplantılar yapılacak." diye konuştu.

Ziyaretin iki taraf için önemli bir adım olduğuna işaret eden Chilcott, şöyle devam etti:

"Bu beklenen bir ziyaretti. İki taraf için iş birliğinin geliştirilmesi, hem İngiltere, hem Türkiye açısından önemli bir adım olacak. Burada güvenlik politikaları, terörizmle mücadele, düzensiz göçle ve organize suçlarla mücadelede iş birliği konuları gündeme gelecek. İkili ticari ilişkiler görüşülecek, turizm de önemli bir konu olacak. Fırsatların görüşüleceği bir ziyaret olacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in geçen yıl ocak ayındaki Türkiye ziyareti sırasında Türk savaş uçağı konusunda da stratejik iş birliği anlaşması imzalandığına dikkati çeken Dominick Chilcott, "Bu konunun da konuşulacağından eminim. Gözlemlerimize göre iki taraf da şu an bu anlaşmayla ilgili ilerleyen süreçten memnun." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 19:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48