banner39

IŞİD, Avrupa'yı 500 bin göçmenle tehdit etti

Libya'ya müdahale etmeye hazırlandığı iddia edilen İtalya, IŞİD'den gelen "500 bin mülteciyi Avrupa'ya salarız" açıklamasından sonra, "Müdahale niyetimiz yok" açıklaması yaptı

Avrupa 21.02.2015, 09:40 21.02.2015, 10:24
IŞİD, Avrupa'yı 500 bin göçmenle tehdit etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'daki etki alanını genişleten IŞİD, İtalya'nın 'askeri müdahale' tehdidine son derece sert bir karşılık verdi. Örgüt "Libya'da bekleyen 500 bin göçmeni Avrupa'ya salarız" planını duyurunca İtalya geri adım atmak zorunda kaldı. Başbakan Matteo Renzi "Askeri müdahale gündemimizde değil" açıklamasında bulundu. İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, hafta başında "Libya birinci önceliğimiz olmalı. Uluslararası camia bu konuda bir dakika bile zaman kaybetmemeli. Benzeri görülmemiş bir göç tehdidiyle karşı karşıyayız" açıklamalarında bulunmuştu.

Sabah'ın İtalya'da yayımlanan Il Massagero gazetesine dayandırdığı haberine göre, açıklamaların ardından IŞİD'e bağlı Libyalı gruplar "Eğer Libya'ya askeri müdahale gerçekleşirse, 500 bin göçmeni Avrupa'ya göndeririz" tehdidinde bulundu.

İtalya kıyılarına 350 kilometre uzakta olan Libya'da 700 bin kişinin Avrupa'ya gitmek için fırsat kolladığı tahmin ediliyor. Sadece geçtiğimiz yıl, 170 bin göçmen Akdeniz'den İtalya'ya ulaştı. İtalya'nın başetmekte zorlandığı sorunlarından biri olan göçmen sayısının daha da artması, derin sosyal sorunları tetikleyebilir.

Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi, bugünküne benzer bir tablo öngörmüştü. Kaddafi, son röportajlarından birinde "Libya'nın güvenliği sağlanmazsa Akdeniz bir kaos denizine dönüşür" diyerek, Libya'daki otorite boşluğunun Avrupa'yı tehdit edeceğini vurgulamıştı.

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?