banner15

'IŞİD El-Bab civarından da çekiliyor' iddiası

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ilerleyişini sürdüren ÖSO'nun El Bab ile arasında 20 km'lik bir alan kaldı. ÖSO'nun Kurban Bayramı öncesi El Bab'a ulaşması hedeflenirken, IŞİD'in El Bab çevresinden kaçmaya başladığı iddia edildi

'IŞİD El-Bab civarından da çekiliyor' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Kalkanı Operasyonu'nda IŞİD'in kontrolü altındaki El-Bab'a ilerleyen ÖSO güçleri, ilçeye 20 km mesafeye kadar yaklaştı. Sultan Murad Tugayı Komutanlarından Mahmud Hacı Hasan, “IŞİD El-Bab'ın çevresindeki köylerden çekiliyor. İlçe merkezindeki ailelerini de Rakka'ya gönderiyor" dedi.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında IŞİD'in kontrolü altında bulunan Suriye'nin El-Bab İlçesi'ne ilerleyişini sürdürüyor. İlçeye kuzeyden 20 km yaklaşan ÖSO güçleri, zaman zaman YPG ve IŞİD'lilerle çatışıyor. İlerleyişini sürdüren ÖSO güçleri, Kurban Bayramı'na kadar ilçeye girmeyi hedeflerken, IŞİD El-Bab ve çevresinden çekilmeye başladığı öne sürülüyor.

Karar gazetesinin haberine göre, ÖSO'ya bağlı Sultan Murad Tugayı Komutanlarından Mahmut Hacı Hasan, IŞİD'in El-Bab ilçesinden çekilmeye başladığını söyledi. Şunları söyledi: Biz ilerledikçe IŞİD de El-Bab çevresindeki köylerden tamamen Rakka'ya doğru çekiliyor. Anladığımız kadarıyla Rakka'da savunma konumuna geçecekler.

Suriye'deki TSK destekli Fırat Kalkanı operasyonunun başarısından rahatsız olan PKK'nın uzantısı YPG, Afrin'den Türk karakoluna taciz atışı yaptı. Anında karşılık verilen saldırıyı değerlendiren kaynaklar, PYD/YPG'nin Suriye'de yeniden aktif olan Türkiye'ye yönelik algı operasyonu yapmaya çalıştığına dikkat çekti. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün, TSK'nın Afrin'e topçu veya havan ateşi açtığını duyurmasının da bunun bir parçası olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35