banner15

IŞİD'in Belçika'daki asıl hedefi Paskalya'ymış...

IŞİD'in Belçika’da Paskalya bayramında saldırmayı amaçladığı ama liderleri öldürülünce 22 Mart saldırılarını gerçekleştirdiği belirtiliyor

IŞİD'in Belçika'daki asıl hedefi Paskalya'ymış...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Times gazetesi, Belçika'daki bir IŞİD hücresinin bu haftasonu Hıristiyanların Paskalya bayramı kutlamaları sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmeyi planladığını, hücre liderinin öldürülmesi üzerine planların değiştirildiğini yazdı.

İşte gazetenin haberinden satırbaşları: "Brüksel saldırılarını soruşturan yetkililer, IŞİD üyelerinin hedefinin uzun namlulu silahlarla, bu haftasonu bir dizi saldırı olduğunu düşünüyor. Güvenlik kaynakları, Brüksel'deki IŞİD hücresinin Paris'tekine benzer bir saldırı için hazırlandığı, saldırıdan günler önce düzenlenen baskınınsa planları bozduğu görüşünde...

Hücrenin lideri Cezayir asıllı Mohamed Belkaid, baskın sırasında çıkan çatışmada öldürülmüştü. Baskının sonunda hücre evine girildiğinde Belkaid'in bedeninin IŞİD bayrağına sarıldığı görülmüştü.

3'ÜNCÜ SALDIRGAN NASIL KAÇTI?

Aynı baskından sağ kurtularak kaçan Salah Abdeslam ise bir diğer baskında yakalanmıştı. Abdeslam'ın canlı ele geçirilmesi ve itirafçı olabileceği endişesi, bir başka IŞİD hücresini harekete geçmeye ve 22 Mart'taki Brüksel saldırılarını düzenlemeye itti. Najim Laachravi'nin liderlik ettiği IŞİD hücresi de Paskalya saldırıları planlıyordu. Ancak Abdeslam'ın yakalanmasının ardından havalimanı ve metro saldırılarını düzenleme kararı aldılar. Brüksel saldırılarıyla ilgili olaraksa güvenlik kamerası görüntülerine takılan ancak kimliği açıklanmayan kişinin, havalimanı saldırısında üzerindeki bomba düzeneğini patlatan Halid el Bakravi ile konuştuğu da görülüyor. Üçüncü saldırganın, havalimanı tahliye edilirken sivillerin arasına karışarak bölgeyi terk etmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor."

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48