banner15

İskeçe müftüsünün görev süresi uzatıldı

İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Şinikoğlu'nun görev süresinin 21.08.2021 tarihine kadar uzatıldı

İskeçe müftüsünün görev süresi uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Trakya'da, Atina'nın İskeçe Müftülüğüne atadığı Mehmet Şinikoğlu'nun görevi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 10 yıl daha uzatıldı. 

Yunanistan Cumhurbakanı Karolos Papulyas'ın imzasını taşıyan kararnamede, "Eğitim, Yaşamboyu Öğrenim ve Dinişleri Bakanı Anna Diamandopulu'nun teklifi üzerine, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Şinikoğlu'nun görev süresinin 21.08.2021 tarihine kadar uzatıldığı" belirtildi. 

Yunan basınında çıkan konuyla ilgili haberlerde, "İskeçe Müftüsünün görevinin uzatılmasıyla ilgili kararın 3 Ağustos'ta imzalanmış olmasına rağmen, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis'in Gökçeada'yı ziyaretinin ardından açıklandığına" dikkat çekildi. 

 Elefterotipiya gazetesi, "Eğitim ve Dinişleri Bakanlığının bu hareketiyle (Türk) Konsosolosluğun oyunlarına son verdiği" yorumunda bulundu. 

Şinikoğlu, İskeçe'de, 1990 yılında İskeçe Müftüsü Mustafa Hilmi'nin vefatının ardından 1991 yılında Atina hükümetinin kararıyla 10 yıllığına müftü olarak atanmıştı. 

Gümülcine'de ise 1984 yılında ölüm nedeniyle boşalan Müftülük makamına 1990 yılında Hafız Cemali Meço atanmıştı. Meço'nun bu makamda 2010 yılında sona eren görevi de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 10 yıllığına uzatılmıştı. 

Atina'nın bu kararları, ölüm nedeniyle boşalan Müftülük makamlarının seçimle doldurulmasını talep eden Türk azınlığı tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 
     
PASOK MİLLETVEKİLİ MANDACI'DAN TEPKİ
     
İskeçe PASOK milletvekili Çetin Mandacı, İskeçe Müftülük makamına atama yoluyla getirilen Şinikoğlu'nun görevinin uzatılmasının Türk azınlığı arasında "üzüntü ve hayal kırıklığı" yarattığını belirtti. 

Mandacı, yayımladığı yazılı açıklamada, hükümetin bu konudaki kararının, "azınlık çevrelerinde, iktidara hangi parti gelirse gelsin, bazı temel azınlık sorunlarının çözümlenmeyeceği inancını güçlendirdiğini" belirterek, "geç de olsa, hükümetin bu konudaki kararını yeniden gözden geçirmesini" istedi. 

Açıklamasında, azınlığın kronikleşmiş sorunlarının azınlık toplumuyla diyalog halinde, Lozan ve ikili anlaşmalar temelinde çözümlenmesi için Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya çağrıda bulunan Mandacı, "Şunu açık ve net olarak belirtmek istiyorum ki, bu son atamayı özde ve on yıllığına değil, ancak nihai çözüme giden bu sürecin bir parçasını oluşturan tipik bir prosedür olarak kabul etmek istiyorum" dedi. 

Batı Trakya'da Türk azınlığı, 1920-1990 yılları arasında kendi müftülerini kendi seçiyordu. 1990'da çıkarılan yasa ile bu hak elinden alındı. Yunan hükümeti müftüleri atama yoluna gitti. Atanan müftüler Türkler arasında itibar görmedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35