banner39

banner35

İskit altınları Rusya ile Hollanda'nın arasını açtı

Rusya Kültür Bakanı, Hollanda'yı müzeler arasi ilişkileri kesmekle tehdit etti.

Avrupa 16.11.2017, 16:05 16.11.2017, 16:05
İskit altınları Rusya ile Hollanda'nın arasını açtı

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy, Amsterdam mahkemesinin İskit altınlarını Kırım müzelerine geri göndermeme kararı alması halinde, ülkesinin Hollanda ile müzeler arası ilişkileri keseceğini ileri sürdü.

Açıklama yapan Medinskiy, “Bu karar yürürlüğe girerse, ben kültür varlıklarına el koyma tehlikesinin bulunduğu böyle bir ülkede (Hollanda) müzelerimize herhangi bir sergi açma yetkisi veremem.”dedi.

Rusya Kültür Bakanı’nın iddiasına göre uluslararası hukuk normları, müze hukuku ve gelenekler Kırım müzelerinin tarafında bulunuyor. Koleksiyonun Kırım’da bulunup incelendiğini ve oraya ait olduğunu öne sürüyor.

Medinskiy, “Burada müze değerlerinin benzeri görülmemiş bir şekilde tahrifatı söz konusu. Bu olay sadece Napolyon’un askeri seferleri veya Nazi saldırganlığı sırasında yapılan müze hırsızlıklarıyla mukayese edilebilir. Hollanda mahkemesinin kararının tamamen siyasi güdümlü olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bilindiği gibi Amsterdam Bölge Mahkemesi, 14 Aralık tarihinde yaptığı duruşmada “Kırım: Kara Deniz Altını ve Sırları” sergisinde bulunan eserlerin Ukrayna’ya teslim edilmesi kararını kabul etti. Ardından işgalcilerin temsilcisi, Amsterdam Mahkemesi’nin, İskit altın koleksiyonunun Ukrayna’ya iade edilmesi ile ilgili kararına temyiz dilekçesi verdiklerini bildirdi.

Binden fazla eserden oluşan İskit altını koleksiyonu, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden önce Şubat ayının başında Kırım'daki müzelerden Amsterdam’da Allard Pearson müzesinde sergilenmek üzere Hollanda’ya gönderilmişti. Sergi, 4’ü Kırım biri Kiev müzesi olmak üzere 5 müzenin koleksiyonlarından oluşuyor. Hollanda’nın Kırım’ın Rusya’ya ilhakını tanımaması nedeniyle serginin Ağustos 2014’te kapatılmasından sonra eşyaların kime gönderileceği sorunu meydana geldi. Kırım’ı işgal edilen Rus yönetim ve Ukrayna yönetimi arasındaki İskit altınları ile ilgili dava 2015 yılının Ocak ayında mahkemede incelenmeye başladı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?