İskoçya'da ikinci bağımsızlık referandumu tartışması

Birleşik Krallık Başbakanı May, İskoçya bölgesel yönetiminin ikinci bağımsızlık referandumu talebiyle ilgili olarak "Birlikte çalışmamız gerekiyor, ayrılmamız değil." dedi.

Avrupa 16.03.2017, 21:37 16.03.2017, 21:37
İskoçya'da ikinci bağımsızlık referandumu tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, İskoçya bölgesel yönetiminin ikinci bağımsızlık referandumu talebiyle ilgili olarak, "Bence Avrupa Birliği (AB) ile gelecekteki ortaklığımız için İskoçya ile birlikte doğru anlaşmayı elde etmek üzere çalışmalıyız." diye konuştu.

"Birlikte çalışmamız gerekiyor, ayrılmamız değil." ifadesini kullanan May, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma (Brexit) sürecinde ülkenin bir bütün olarak en iyi anlaşmayı sağlamaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

İskoçya bölgesel yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon ise merkezi hükümetin İskoçya’nın ikinci bağımsızlık referandumu talebini geri çevirmesinin bağımsızlık için başlı başına bir gerekçe olacağını söyledi.

BBC İskoçya’ya konuşan Sturgeon, "Westminster’in (merkezi hükümet) demokratik olarak seçilmiş İskoç hükümetinin ve İskoç parlamentosundaki çoğunluğun önünü tıkama hakkı olduğunu düşünmesi, bağımsızlık için özlü bir gerekçe teşkil eder." dedi.

Strugeon, "Tarih bir gün bugüne dönüp baktığında, bunu birliğin kaderinin belirlendiği gün olarak görebilir." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?