İskoçya'nın Outer Hebrides adasının ilk Camii açıldı

İskoçya açıklarında bulunan Outer Hebrides adasında yaşayan Müslümanlar eski bir binayı satın alarak yaptıkları tadilat sonrasında ilk kez Ramazan aylarını Camilerinde geçirecek

İskoçya'nın Outer Hebrides adasının ilk Camii açıldı

Serife Yılmaz / Dunyabulteni.net

Birleşik Krallık'ın İskoçya açıklarındaki ada zincirlerinden biri olan Outer Hebrides adasında 2018 yılının Ramazan ayı başlamasına bir gün kala ilk camisine kavuştu.

Sadece 14'ünde yerleşim olan 119 adadan biri olan Outer Hebrides'te yaşayan Müslümanlar kendilerine bir cami inşaa etmek için önce eski bir binayı satın aldı. Dünyanın heryerinden gelen küçük bağışlarla ve kendi gayretleriyle hızla yapılan tadilatın ardından adanın ilk camisi Ramazan'a yetişti.

Cami yapılacak binanın tadilatı ile bizzat ilgilenen inşaatçı Aihtsham Rashid Stornoway'daki caminin resmi açılışında yerel halkla konuşurken.

Caminin açılışı için tüm dinlere mensup herkese davetiye gönderildi. Geçen cuma açılışı yapılan camide yine yerel halk tarafından bağış yapılan bisküvi, pasta ve içecek ikramı yapıldı.


 
Cami inşaatı için esnaflar ve müteahhitlerle görüşerek geniş bir fon bulan yapan  Rashid, açılışın tarihi bir gün olduğunu belirterek, " Ben çok duyguluyum. Bugün burada olmak için adanın her yerinden insanlar geldi." dedi.

Cami imamı Abdur Rahman Mangera, caminin resmi açılışına katıldıklarında Stornoway'daki Müslümanlarla birlikte ilk Cuma namazını eda etti.


Camii yapılan terkedilmiş bina , dünyanın dört bir yanından gelen küçük bağışlarla restore edildi.

Camide kadın ve erkeklere ibadet etmek için ayrı alanlar, toplantı alanları ve cenaze işlemleri için özel bir bölüm bulunuyor.

Stornoway'ın Müslüman nüfusu birkaç düzine insandan oluşuyor, sayıları iç savaştan kaçan az sayıdaki Suriyeli ailenin gelmesiyle son birkaç yılda biraz daha artmış bulunuyor.

1950'li yıllardan bu yana, buraya seyahat için gelen Müslümanlar cami olmadığı için, yerel halkın evlerine misafir gidip insanların oturma odalarında veya kiralık salonlarda namaz kılmış, ölülerin cesetleri garajlarda yıkanmış. Daha önceden bir imamın cenaze töreni için ana kıtadan gelmesi birkaç gün sürüyormuş.

Salı gecesi başlayacak olan Ramazan ayı boyunca adadaki Müslümanlar teravih namazlarını yeni camilerinde kılacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 13:12
YORUM EKLE

banner39