İslam düşmanlığından bıktı, istifa etti

Belçikalı ırkçı partinin milletvekili, partisinin sadece İslam düşmanlığı yaparak oy peşinde koşmasına tepki gösterdi

İslam düşmanlığından bıktı, istifa etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika’nın İslamiyet karşıtlığı ile bilinen ırkçı partisi ‘Vlaams Belang’ (Flaman Menfaati) içinde 30 yıldan beri faaliyet gösteren Flaman milletvekili Gerda Van Steenberge, partisinden istifa etti. 46 yaşındaki siyasetçi, istifa gerekçesi olarak, partinin sürdürdüğü ‘İslam düşmanlığını’ gösterdi.

Hürriyet'ten Zeynel Lüle'nin haberine göre, hem federal hem de bölgesel alanda yıllardır görev yapan Van Steenberge, partisinin ‘varoluş’ gerekçesini İslam karşıtlığına bağlamış olmasını ve siyasi söylemini sadece İslam düşmanlığı üzerine kurmuş olmasını artık kabullenemeyeceğini belirtti.

Van Steenberge, daha önceleri göç politikasına yönelik söylemlerin dile getirildiğini, şimdilerde ise bu söylemlerin terk edilerek, ‘kışkırtıcı’ bir şekilde sadece ‘İslam düşmanlığı’ yapıldığını belirterek, daha fazla partide kalamayacağını kaydetti.

Flaman Parlamentosu’nda ‘bağımsız vekil’ olarak görev yapacak olan Van Steenberge Ekim 2012 yerel seçimlerine, kendi oluşturduğu liste ile katılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 17:19
banner53
YORUM EKLE

banner39