banner15

İslam hakkında yanlış bilgilendirmeye son

Almanya’da İslam hakkındaki yanlış bilgilerin ortadan kaldırılması için 2007’de başlatılan projenin çalışmaları devam ediyor

İslam hakkında yanlış bilgilendirmeye son

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Okul kitaplarının içerikleri konusunda uluslararası çapta araştırmalar yapan Georg Eckert Enstitüsü, 2007 yılından beri yürüttüğü ‘1001 Fikir’ adlı bir projeyle, okul kitaplarında İslam hakkında kullanılan yanlış klişelere son vermek için çaba sarfediyor.

‘1001 Fikir’ projesine ait internet sitesinde, okul kitaplarındaki İslam ve Müslümanlık hakkında yerleşmiş olan yanlış bilgilerin düzeltilmesi ve bunların doğru bir şekilde, anlaşılır olarak aktarılması için öğretmenlere destek sağlanması amaçlanıyor. Dünyanın her tarafından yazarlar, öğretmenlere farklı dallarda kullanılmak üzere kaynak isimleri veriyorlar.

Enstitü tarafından öğretmenlere destek olabilmesi için 60’tan fazla konunun işlendiği bir ‘rehber müfredat’ da hazırlanmış. Bu müfredatta tarih, edebiyat ve politika derslerinin yanında müzik, günlük hayat ve farklı sanat dallarına dair örnekler de sergileniyor.

Georg Eckert Enstitüsü, Avrupa genelinde üniversitelerle ortak çalışmalar yaparak öğretmenler için eğitim seminerleri düzenliyor. Almanca ve İngilizce olarak hazırlanmış olan internet sitesinde okullar için kaynaklar sunuluyor.

Enstitüde din bilimci olarak çalışan Gerdien Jonker, projelerinin öğretmenler tarafından ilgiyle karşılandığını, İslam’ın 17. yüzyıldan bu yana Avrupa okullarında ihmal edildiğini söyledi. Jonker, o dönemde İslam’ın yayılmacı bir din olarak görüldüğü ve haçlı seferleriyle ilintili olarak Avrupa’yı tehdit eden bir unsur olarak algılandığını belirtti.

Hollanda asıllı din bilimci Jonker, 19. yy.da Avrupa’da okutulan tarih kitaplarında haçlı seferlerinin, 60-70 sayfada en ince ayrıntısına kadar anlatıldığını, bunun tek amacının ‘İslam’ın bir tehdit oluşturduğu bilincini aşılamak olduğunu söyledi. Günümüzde haçlı seferlerine çok daha az yer verilmekle birlikte halen İslam’la ilgili olumsuz ifadelerin olduğuna dikkati çeken Jonker, Müslümanların Avrupa’ya göç etmelerinin ve 11 Eylül saldırısının bu olumsuz yargıları daha da güçlendirdiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48