banner39

İslam'a hakaret eden Alman komedyene suç duyurusu

Almanya'nın ünlü kabare ustalarından Dieter Nuhr İslam'a hakaret eden espriler yaptığı için, bir Müslüman tarafından hakkında suç duyurusu yapıldı.

Avrupa 25.10.2014, 14:15 25.10.2014, 14:15
İslam'a hakaret eden Alman komedyene suç duyurusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Osnabrück şehrinde yaşayan bir Müslüman, Alman komedyenin programlarında İslam hakkında yaptığı hakaret içeren esprilerden dolayı suç duyurusunda bulundu. 'Neue Osnabrücker Zeitung' isimli gazetenin verdiği haberde, Erhat Toka isimli Müslümanın, Nuhr'u İslam'a düşmanlık yapılması için kışkırtmakla suçladığı bildirildi. Toka, Nuhr'un Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetleri aktararak Almanya'da Müslümanların toplum içinde birlikte yaşamasını olumsuz etkilediğini belirtti. Buna delil olarak da youtube'daki bir videoyu gösterdi. Almanya'da dine yapılan hakaretlere 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Alman komedyen yaptığı esprilerde örneğin, İslam'ın güç sahibi olmadığı zaman çok hoşgörülü olduğunu, o yüzden güç sahibi olmaması için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyor. Ya da 'Tanrı adına mümkün olduğunca katliam yapılıyor.' gibi ifadelerle tüm Müslümanları suçlayıcı sözler sarfediyor.

Erhat Toka, Alman komedyen hakkında suç duyurusuyla birlikte, bu hafta sonu Osnabrück'te Nuhr'a karşı bir gösteri yapılması için çağrıda bulundu. Toka'nın hazırladığı gösteri afişinde komedyenin ismi kullanılarak 'yalnızca yalan' anlamında Almanca 'Nu(h)r Lüge' ve 'Nefret vaizine dur' sloganları kullanıldı.

Osnabrück Üniversitesi İslam Bilimleri Başkanı Prof. Bülent Uçar da Nuhr'u eleştirerek, bir dini toplum üzerinden tatsız şakalar yaptığını belirtti. Bu esprilerle Nuhr'un Müslümanlara karşı peşin hükümleri artırdığını söyleyen Uçar, bu sözlere belki fikir ve sanat adına izin verildiğini, ancak mizah tabirine layık olmadığını kaydetti.

Alman komedyen Nuhr, hakkında yapılan suçlamalara tepki göstererek, Kur'an'dan ayetler okuduğu için hakkında suç duyurusu yapılmasını gülünç bulduğunu belirtti. Facebook'ta yayınladığı mesajında Nuhr, 'İslamcılar beni nefret vaizi olarak nitelemiş, hapiste sürekli beni ziyaret etmenizi rica ediyorum.' ifadelerini kullandı. Neue Osnabrücker Zeitung isimli gazeteyi de eleştiren Nuhr, sadece İslamcıların görüşlerini aldığını öne sürerek, böyle gazeteler olduktan sonra Almanya'nın İslamcılara ihtiyacı olmadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?