İslam'a saldıran Slovenya Başbakanı Jansa'ya kınama

İslam'a yönelik hakaretlerine devam eden Slovenya Başbakanı Janez Jansa'yı kınayan Slovenya İslam Birliği, “Slovenya, diğer dinlere, kültürlere ve AB’nin temellerine saygı duymalı” açıklamasını yaptı.

Avrupa 25.02.2021, 07:48 25.02.2021, 08:03
İslam'a saldıran Slovenya Başbakanı Jansa'ya kınama

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Kur’an-ı Kerim’e yönelik hakaret içerikli bir paylaşımı retweet etmesi tepkiye neden oldu. “Komünist Manifesto” kitabının ilk basımının yıl dönümünde Twitter’dan yapılan paylaşımda Kur’an-ı Kerim’i hedef alan, İslam düşmanı yorumların yer aldığı ifadeler kullanıldı.

Sağcı popülist bir siyasetçi olarak tanınan Başbakan Jansa, bu paylaşımı retweet ederek takipçilerine sundu. Slovenya İslam Birliği’nden (Diyanet İşleri) yapılan açıklamada, Jansa’nın bu paylaşımına tepki gösterilirken, “Kutsal kitaba karşı böyle bir hareketi ve Komünist Manifesto ile basitleştirilmiş propaganda mukayesesini en sert şekilde kınıyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı yapan bir ülkenin diğer dinlere, kültürlere ve AB’nin temellerini oluşturan değerlere saygı göstermesi gerektiği belirtilen açıklamada, kutsal kitapların farklı tarihi bir bağlamda yazılmış olmalarına rağmen tüm insanlık için önemli mesajlara sahip oldukları kaydedildi.

Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?