banner39

İspanya ABD elçisini bakanlığa çağırdı

ABD'den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerine açıklık getirmesi isteniyor

Avrupa 28.10.2013, 16:11 28.10.2013, 16:26
İspanya ABD elçisini bakanlığa çağırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İspanya, ABD'den ülkede her ay 60 milyon telefon görüşmesi, cep telefonu mesajı ve elektronik postayı izlediği haberlerinin ardından ABD'nin İspanya Büyükelçisi AB bakanlığına çağrıldı. Elçi, iddialarla ilgili 'şüphelere' açıklık getirileceğini söyledi. ABD Büyükelçisi, haberlerin doğru çıkması durumunda yapılanların 'uygunsuz ve kabul edilemez' olduğunu belirtti.

İspanya medyasında çıkan haberlerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA'in İspanya'da her ay gizlice 60 milyon telefon görüşmesini izlediği bildirilmişti. Bu iddia, kaçak Amerikalı CIA analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırılıyor. El Pais ve El Mundo gazeteleri, NSA'in arayan ve aranan kişinin numaralarını ve bulundukları mevkiyi bilgi olarak topladığını, fakat görüşmelerin içeriğine dokunmadığını yazdı.

İspanyol basını, NSA'in 10 Aralık 2012 ve 8 Ocak 2013 tarihleri arasında İspanyol vatandaşlarının telefon görüşmelerinin yanısıra milyonlarca cep mesajı ve email'ini izlediğini bildirdi. AP heyeti Washinton'da Avrupa Parlamentosundan bir heyet ABD'nin gizli telefon dinleme faaliyetlerine ilişkin iddiaları görüşmek üzere Washington'a gitti.

İngiltere'nin Guardian gazetesi geçen Cuma günü NSA'in 35 dünya liderinin telefonunu dinlediğini yazdı. İspanya ve Almanya'da çıkan haberler gibi Guardian'ın kaynağı da Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerdi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?