banner39

İspanya Başbakanı, Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosunu toplayacak

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosunu 17 Ocak'ta toplamayı planladığını açıkladı

Avrupa 29.12.2017, 22:20 29.12.2017, 22:20
İspanya Başbakanı, Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosunu toplayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Başbakanı Mariano RajoyKatalonya Özerk Yönetimi'nde yeni hükümetin kurulmasının ilk adımı olarak yerel parlamentoyu 17 Ocak'ta toplantıya çağırma niyetinde olduğunu bildirdi.

Rajoy, 2017 yılını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı bağımsızlık referandumuyla ortaya çıkan Katalonya krizinin İspanya anayasasına yönelik en büyük saldırı olduğunu ifade etti.

Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosunun 21 Aralık'taki seçim sonrası yemin töreninin yeni yılın ilk haftalarında yapılacağını kaydeden İspanya Başbakanı, parlamentoyu 17 Ocak'ta toplantıya çağırma niyetinde olduğunu duyurdu.

Rajoy, kurulacak yeni Katalonya hükümetinin siyasi önceliklerini yasalar çerçevesinde yerine getirme yükümlülüğü olduğunu belirterek, "Umarım çok yakında Katalonya'da kendini, son aylarda görülen krizin ciddi sosyal ve ekonomik etkilerini tersine çevirmeye adayan bir hükümete güvenebiliriz." ifadesini kullandı.

Ayrılma talebi gibi yasa dışı girişimlere daha fazla yer olmadığını kaydeden Rajoy, kanunların buna izin vermediğini vurguladı.

"YURT DIŞINDA YAŞARKEN BİR BÖLGENİN BAŞKANI GİBİ DAVRANMAK SAÇMALIKTIR"

Rajoy, 27 Ekim'deki tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası Belçika'ya kaçan ve İspanya'ya dönmesi durumunda tutuklanması beklenen eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un bölgeyi Brüksel'den yönetip yönetemeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Yurt dışında yaşarken bir bölgenin başkanı gibi davranmak saçmalıktır. Bu görevi yurt dışından gerçekleştirdiğinizi iddia etmek daha büyük saçmalıktır." diye konuştu.

Bağımsızlık yanlısı partilerin az farkla çoğunluğa sahip olduğu yerel parlamentoda olası bir hükümete güven oyu çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. 70 bağımsızlık yanlısı parlamenterden sekizi ya hapiste ya da ülke dışında kaçak durumda.

Hükümet kurulabilmesi halinde, yönetme yetkisinin yeniden bölgeye teslim edilmesi bekleniyor.

KATALONYA'DAKİ TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIK İLANI SÜRECİ

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?