banner15

İspanya: Filistin'i tanıma vakti

İspanya Dışişleri Bakanı, Filistin devletinin tanınmasında ilerleme kaydedilmesi için AB içinde herkes hemfikir olmasa da en azından bir çoğunluk olmasına çalıştıklarını söyledi

İspanya: Filistin'i tanıma vakti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, "Filistin devletinin tanınmasına ilişkin adım atılmasının zamanının geldiğini" belirtti.

Jimenez, El Pais gazetesinde yayımlanan demecinde, 2 Eylül'de Polonya'nın Sopot kentinde yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında ve daha sonra yine Eylül ayında BM Güvenlik Konseyi ile BM Genel Kurulu'nda, Filistin devletinin tanınması konusunun ele alınacağını hatırlatarak, "Ortadoğu meselesinin çözümünde tüm ülkelerin paylaştığı bir hedef olan Filistin devletinin tanınmasında ilerleme kaydedilmesi için AB içinde herkes hemfikir olmasa da en azından bir çoğunluk olmasına çalıştık" dedi.

Filistin devletinin tanınması için birkaç yıldır çözüm arandığını kaydeden Jimenez, şöyle konuştu:
"Bu yönde ilerlemeye doğru adım atabilmek için yeterli olgunluğun şu an oluştuğuna inanıyorum. İsrail ve Filistin arasında müzakere olmazsa, pratikte sonuçları alınabilecek bir tanınma olmasının zor olduğu bir gerçek. Buna rağmen iki tarafı da başkent, sınırlar ve mülteciler gibi, tanınmanın sonuçlarını tartışmaya davet ediyoruz. Şu anda bir şeyler yapılabileceğine ve Filistinlilerin devlet olabilme umutlarının gerçek olabileceğine ilişkin bir his var."

İsrail-Filistin çatışmasının çok uzun zaman aldığı ve birkaç ayda çözülecek bir mesele olmadığını vurgulayan İspanya Dışişleri Bakanı, "Bir işaret vermek gerekiyor. Yoksa Filistin halkında büyük bir hayal kırıklığı oluşacak. Onlar da Arap dünyasında şu anda yaşayan demokratikleşme ve özgürlük beklentilerinin bir parçası olmak istiyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 16:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35