banner39

İspanya Maduro'ya 8 gün verdi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun 8 gün içinde seçim kararı almaması halinde Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "devlet başkanı" olarak tanıyacaklarını açıkladı

Avrupa 26.01.2019, 15:24 26.01.2019, 15:40
İspanya Maduro'ya 8 gün verdi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun 8 gün içinde seçime gidilmesine ilişkin karar almaması halinde Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "devlet başkanı" olarak tanıyacaklarını bildirdi.

Başbakan Sanchez, Madrid'deki Başbakanlık konutu Moncloa'da Venezuela'daki olaylarla ilgili, soru almadan, basın açıklaması yaptı. 

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin hemen ardından İspanya'nın Avrupa Birliği (AB) ve Güney Amerika ülkelerinde yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü kaydeden Sanchez, tek çözümün Venezuela'da seçime gidilmesi olduğunu söyledi. 

Sanchez, "Venezuela'da hemen temiz, demokratik ve şeffaf bir seçime gidilmesi çağrısı yapıyoruz. Venezuela'da demokrasi ve özgür seçim istiyoruz. Hükümet koymak veya çıkarmak istemiyoruz. Eğer 8 gün içerisinde seçim kararı alınmazsa İspanya, Guaido'yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıyacak." ifadelerini kullandı.

İspanya Başbakanı, Maduro'nun seçim kararı almaması halinde İspanya'nın "devlet başkanı" olarak tanıyacağı Guaido'nun ülkesindeki geçiş sürecine liderlik edeceğini öne sürdü.

Venezuela'da uzun yıllardır "demokrasi, siyaset, ekonomik ve insani kriz yaşandığını" savunan Sanchez, 3 milyondan fazla Venezuelalının ülkesini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.  

Sanchez, "İspanya'nın dost ve özel ilişkileri olan Venezuela'nın ve Güney Amerika'nın her zaman yanında olacağını" kaydetti.

Maduro'dan İspanya'ya tepki

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell'in Venezuela'da hemen seçime gidilmesini istedikleri yönünde önceki gün yaptığı açıklamaya dün gece cevap verdi.

Maduro ülkesinde yaptığı konuşmada, "Eğer seçim istiyorlarsa ülkelerinde yapsınlar çünkü mevcut İspanya Başbakanı halk oylaması ile seçilmedi. Hiç kimse bize hiçbir ders ve ültimatom veremez." dedi.

İspanya'da Sosyalist İşçi Partisi lideri ve Başbakan Sanchez'in, 2002 yılında dönemin Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e karşı yapılan darbeyi destekleyen İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar gibi hareket ettiğini söyleyen Maduro, "Sanchez'in, Aznar'ın senaryosunu tekrarladığını" ifade etti.

İspanya'yı Güney Amerika'da sömürgeci bir politika izlemekle suçlayan Maduro, "İspanya'ya, onun ırkçılığına ve ayrımcılığa karşı harekete geçiyoruz. Venezuela'dan gitsinler, bizim için önemli değil. Biz özgür olmaya karar verdik. Onlarsız, onların kendilerini üstün gören kompleksleri olmadan daha mutlu olacağız." ifadelerini kullandı. 

Fransa'dan Venezuela'da seçim ilanı şartı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Venezuela'da 8 gün içinde seçim ilanı yapılmaması durumunda Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını bildirdi. 

 Macron, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela halkının kendi geleceklerine özgürce karar vermeleri gerektiğini belirterek, "8 gün içinde seçimler ilan edilmezse siyasi süreci başlatabilmek için Guaido'yu geçici başkan olarak tanımaya hazır hale geleceğiz. Bu konuda Avrupalı ortaklarla çalışıyoruz." dedi. 

Venezuela'da hafta içi muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. 

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?