İspanya Prensesi hakim karşısında

İspanya tarihinde ilk kez bir kraliyet ailesi üyesi sanık sıfatıyla mahkemede ifade veriyor

İspanya Prensesi hakim karşısında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Medyatik bir günün yaşandığı Palma de Mayorka'da, 15 ülkeden 100'e yakın basın kuruluşu ve 400 kadar gazeteci Prenses Cristina'nın verdiği ifadeyi mahkeme dışından takip ediyor.

Savunmasına hazırlanmak için 3 gündür Barcelona'da bulunan Prenses Cristina, bu sabah tarifeli bir uçakla Palma de Mayorka'ya geldi. İspanyol polisinin tavsiyesine uyarak, güvenlik gerekçesiyle camları karartılmış, koyu renkli bir arabayla mahkeme binasının kapısının önüne kadar gelen Prenses Cristina, kendisini bekleyen gazetecileri, polisleri ve mahkeme çalışanlarını gülen bir yüz ifadesiyle selamlayarak, mahkemeye girdi.

Prenses Cristina, 2011 yılında aynı yolsuzluk soruşturmasında ifade veren eşi Palma Dükü İnaki Urdangarin'in mahkemeye yürüyerek geldiği yolu, güvenlik sebebiyle arabayla geçti. Eşiyle ortak olduğu Aizoon şirketinde, 2003-2007 yılları arasında Noos Enstitüsü'nden gelen paraları aklama ve vergi kaçırma iddialarıyla suçlanan Prenses Cristina'nın yargıç Jose Castro'ya verdiği ifadede sadece ses kaydının alınmasına izin verildi.

İspanya'daki ''Temiz Eller'' derneği, Prenses'in ifadesinin videoya çekilmesini talep etse de, mahkeme bunu reddetti.  İlk bölümü yaklaşık 5 saat süren ifadesinde Prenses Cristina'nın hakkındaki tüm suçmaları reddettiği belirtildi.

İDDİALARI REDDETTİ

Mahkeme kaynaklarından basına sızan bilgilerde, İspanya Kralı'nın kızının ortağı olduğu Aizoon şirketinin yönetiminde hiçbir bağının olmadığını söylediği ve Barcelona'daki evinde çalışmak üzere bu şirket tarafından tahsis edilen hizmetkarlarla ilgisinin olmadığını savunduğu kaydedildi.

Noos olayında suç duyurusunu yapan taraflardan biri olan ''Çoğunluğuz'' adlı sivil toplum örgütünün avukatı Manuel Delgado da, verilen ara sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Prenses Cristina'nın ''soruların neredeyse hiçbirine cevap vermediğini'' söyledi. Delgado, ''Soruların yüzde 95'ine baştan savma cevaplar veriyor. Bilmiyor, cevap vermiyor, kimseyi tanımıyor. Beklediğimiz senaryo çıkmıyor'' şeklinde konuştu.

İki saatlik yemek arası verilen duruşmaya, saat (TSİ) 18.00'den sonra devam edilecek. Bu arada ''Noos olayı'' diye adlandırılan ve Noos Enstitüsü'nün eski yöneticisi olan eşi Palma Dükü İnaki Urdangarin'in de aralarında bulunduğu 30 kişinin sanık olarak ifadesine başvurulan yolsuzlukla ilgili soruşturmada şimdiye kadar şahit olarak 300 kişi dinlendi ve 54 bin sayfalık iddianame hazırlandı.

Yaklaşık 3,5 yıldır devam eden soruşturmada yargıç Jose Castro tarafından 2013 Nisan ayında da sanık olarak çağırılan Prenses Cristina için o dönemde Palma Mahkemesi ''yeterli delil olmadığı'' gerekçesiyle ifadeye gerek duymadan Cristina'nın sanıklığını kaldırmıştı. Ancak yargıç Castro, yolsuzluk iddialarınaPrenses Cristina'nın da karışmış olabileceğine dahil şüphelerini artıran yeni deliller elde ettiğini belirterek, İspanya Kralı'nın kızını tekrardan sanık olarak çağırmıştı. Bu kez yargıcın kararına itiraz etmeyen ve mahkemeye gelip ifade vereceğini duyuran Prenses Cristina için sadece ilk 8 Mart olarak öngörülen ifade verme tarihi, bir ay öne çekilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 16:52
YORUM EKLE

banner39