İspanya, Sefaradlara vatandaşlık için gerekçeyi buldu

İspanya Adalet Bakanı Türkiye'deki Yahudilerin sürekli takip edildiğini ve can güvenliklerinin olmadığını iddia etti

İspanya, Sefaradlara vatandaşlık için gerekçeyi buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon Türkiye ve Venezuela'daki Yahudilerin can güvenliğinin olmadığını iddia etti ve çifte vatandaşlık için İspanya'ya müracaat ettiklerini söyledi.

Gallardon, İspanyol hükümetinin 1492 yılında Engizisyon mahkemelerinin kararıyla sınırdışı edilen Sefarad Yahudilerine yönelik çıkarttığı çifte vatandaşlık yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gallardon, bu yasanın tarihi bir hatayı onarmaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde Yahudilerin takip edildiğini can güvenliğinin olmadığını iddia eden Bakan, bu kişilerin de çifte vatandaşlık yasasından yararlanmak istediğini söyledi.

İspanya Adalet Bakanı Gallardon, Türkiye'yi ziyaretinde Kapalı Çarşı'ya gittiğinde burada zamanında Toledo'dan kovulan Yahudilerin kökenleri ile karşılaştığını hatırlatarak bunların istedikleri takdirde kendi vatandaşlıklarını kaybetmeden İspanyol vatandaşı olabileceklerini ifade etti.

İspanya Adalet Bakanının girişimiyle hazırlanan Sefarad'lara çifte vatandaşlık verilmesini kolaylaştıran yasa tasarısı 14 Şubat'ta Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 15:15
banner53
YORUM EKLE

banner39