banner15

İspanya'da '1915 olayları' iddialarına ret

Galisya özerk yönetim parlamentosuna sunulan Ermeni iddialarıyla ilgili karar tasarısı, 32 lehte oya karşı 38 oyla reddedildi

İspanya'da '1915 olayları' iddialarına ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın 17 özerk yönetiminden ve ülkenin kuzeybatısındaki Galisya özerk yönetiminin yerel parlamentosu, sunulan Ermeni iddialarıyla ilgili bir karar tasarısını reddetti.

Galisya Parlamentosundaki Karma Grup tarafından 25 Nisan'da gündeme getirilen ancak Genel Kurulda oylaması bugün yapılan sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin karar tasarısı 32 lehte oya karşı 38 oyla reddedildi.

Söz konusu tasarı, İspanya'da ve Galisya bölgesinde en büyük parti olan, muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) oyları sayesinde kabul edilmezken, aşırı sol, Galisya milliyetçileri ve Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), sözde Ermeni iddialarını destekledi.

Oylamaya ilişkin AA muhabirine değerlendirme yapan Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon, "Galisya Parlamentosu tek taraflı Ermeni söyleminin etkisinde kalmamış ve adaletli bir karar vermiştir." dedi.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili 2015 Mayıs ayında İspanya Senatosuna da bir önerge sunulurken, yapılan oylamada 130 "Hayır", 68 "Çekimser" ve 14 "Evet" oyuyla önerge kabul edilmedi.

İspanyaGalisya özerk yönetim parlamentosukarar tasarısı re

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 22:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48