banner39

İspanya'da biri Türk, 3 El-Kaide zanlısı yakalandı

İspanya'da saldırı hazırlığı yaptıkları ve El-Kaide üyesi oldukları öne sürülen üç kişi gözaltına alındı.

Avrupa 03.08.2012, 12:38 03.08.2012, 12:39
İspanya'da biri Türk, 3 El-Kaide zanlısı yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz'ın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre saldırı hazırlığı yapan ve El-Kaide üyesi oldukları öne sürülen üç kişi gözaltına alındı. Açıklamada yakalanan kişilerin evlerinde bir otobüsü havaya uçurabilecek kadar patlayıcı madde ele geçirildiği bildirildi.

Üç kişiden ikisi, Ciudad Real bölgesinde uzun sefer yapan otobüslerin durduğu bir durakta yakalandı. Polisin verdiği bilgiye göre bu ikisi, güney İspanya'daki Cadiz bölgesinden otobüsle Fransa'ya gitmek için bekliyorlarmış. Yanlarında kimlikleri bulunmayan terör zanlılarının Çeçen oldukları tahmin ediliyor.

Yine polisin tahminlerine göre bu iki kişiden birisi El-Kaide'nin Avrupa'daki en önemli adamlarından birisi ve bomba uzmanı. Ayrıca bu kişi zehirler konusunda da uzmanmış.

Türkiyeli olduğu bildirilen üçüncü kişi hakkında ise, İngiliz birliklerinin bulunduğu Cebelitarık bölgesinde oturduğundan başka geniş bir bilgi verilmedi. Bu üçlünün Cebelitarık boğazında bir saldırı planlayıp planlamadıkları sorusuna cevap veren İspanyol Bakan, bu yönde bir ipucuna rastlamadıklarını belirtti.

İnternet gazetesi 'elpais.com'un verdiği haberde üçlünün Pakistan ve Afganistan'daki kamplarda eğitim gördükleri, ayrıca yamaç paraşütü uçuşları yaparken görüldükleri aktarıldı. Polis bu yüzden üçlünün havadan bir saldırı yapacaklarını sanmış. Türkiye'li zanlının dışındaki diğer ikisi İspanyol-Amerikan deniz üssü Rota'ya yakın bir yerde ikamet ediyorlarmış.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü