banner15

İspanya'da 'ceset fazlalığı' skandalı

Defin işlemlerinin pahalı olması İspanya'da büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Tıp fakültelerinin depoları cesetlerle doldu. Cesetler tıp fakülteleri arasında parayla satılıyor, kullanıldıktan sonra ise defnedilmiyor

İspanya'da 'ceset fazlalığı' skandalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya’da defin işlemleri 5 bin avroya ulaşınca krizden etkilenen bazı aileler ölülerini hastane ve Tıp Fakülteleri önüne bırakmaya başladı.

Ülkede tıp eğitimi gören öğrencilerin insan vücudu üzerindeki çalışmalarında son yılların en büyük ceset fazlası ile karşı karşıya kaldığı açıklandı. Defin işlemi gerçekleşmemiş ceset fazlası yaşayan ülkede tam bir skandal yaşanıyor.

Olay Madrid Complutense Üniversitesi Tıp Fakültesi morgunda ele geçirilen parçalanmış halde bulunan 250 cesedin bulunması ile patlak verdi. Cesetlerin deneyler yapıldıktan sonra deporlarda terk edilerek parçalanmış vaziyette bulunması halkı şok etti.

Üniversitenin ayrıca sahipsiz bulunan veya bağışlanan bu cesetleri özel firmalara deney için 750 avroya sattığı da ortaya çıktı. Bazı doktorların ise bu cesetlerle özel kliniklerde öğrencilere para karşılığında exstra kurslar verdiği belirlendi. İspanya'da 3 bin avro veren bir Tıp öğrencisi fakülte dışında 4 ile 6 ceset arasında deney yapabiliyor.

Görüntülerin İspanyol televizyonlarında yayınlanması üzerine fakülte dekanı José Ramón Mérida istifa etmek zorunda kaldı. Hükümetin de ekonomik kriz nedeniyle ölüler üzerinde ticaretin fazlalaşması üzerine yeni tedbirler almaya başladığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48