banner15

İspanya'da futbolcular greve gidiyor

Anlaşma sağlanamazsa futbolcular La Liga'nın ilk iki haftasındaki karşılaşmalar için sahaya çıkmayacak

İspanya'da futbolcular greve gidiyor

İspanyol birinci futbol ligi La Liga'nın ilk iki haftaki karşılaşmalarının, futbolcu grevi sebebiyle oynanmayabileceği bildirildi.

İspanyol Futbol Oyuncuları Sendikası tarafından açıklanan grev olasılığı, oyuncular ve kulüpler arasındaki ödemeler konusunda yaşanan uzlaşmazlığa dayanıyor.

Grev kararına değişiklik olmazsa futbolcular İspanyol birinci futbol ligi La Liga'nın ilk iki haftasındaki karşılaşmalar için sahaya çıkmayacaklar.

Sendikanın kulüplerden talebi, oyuncuların maaş ödemelerinin kulüplerin maddi sıkıntıya düşmeleri halinde de aksatılmaması yönünde.

Futbolcular Sendikası'nın aldığı grev kararı, aralarında Real Madrid kaptanı Iker Casillas ve Barcelona kaptanı Carles Puyol gibi İspanyol futbolunun önde gelen isimlerince de desteklendi.

La Liga'nın açılışı 20-21 Ağustos olarak planlanmış durumda.

Futbolcular ödememelerin devam edebilmesi için güvence altın alınmış bir maaş fonu oluşturulmasını istiyorlar.

Sendika başkanı Luis Rubiales oy birliği ile alınan karar çerçevesinde kulüplerle uzlaşma sağlanana dek sahaya çıkılmayacağını bildirdi.

İspanya'da futbolcuların ödemelerini kulüplerden zamanında alamamaları sıklıkla karşılaşılan bir sorun.

Son olarak ikinici ligdeki Hercules kulübü oyuncularının maaşlarını ödeyememiş, Real Zaragoza ise kayyuma devredilmişti.

La Liga'da yaygın olan uygulama kulüplerin oyuncuların aylık ödemelerini geciktirmesi ve hesapların sezon sonunda (30 temmuzda) kapatılması şeklinde.

Futbolcular Sendikası başkanı Rubiales, İspanyol futbolundaki bu durumun birçok Avrupa ülkesine göre oldukça geride olduğunu belirtti.

İspanya'da benzer bir futbolcu grevi geçen sene gündeme gelmiş ancak sendikalar ile kulüpler son dakikada uzlaşmaya varmışlardı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35