banner15

İspanya'da havai fişek gösterisi ormanı yaktı

Ormanın eteğinde kurulu bulunan bir kasabada yasak olmasına rağmen havai fişek gösterisine izin veren başkan, çıkan yangın sebebiyle kasabayı kundaklamakla suçlanıyor

İspanya'da havai fişek gösterisi ormanı yaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'da ormanın eteklerinde kurulan bir kasabada yasak olmasına rağmen yapılan havai fişek gösterisi sonucu meydana gelen orman yangınından kasabanın belediye başkanı sorumlu tutuluyor.

İddialara göre Cellura isimli kasabanın belediye başkanı Ernesto Sanjuan 26 Nisan 2014'te düzenlenmek istenen havai fişek gösterisine kasaba ormanın eteklerinde kurulu olduğundan yasak olmasına rağmen onay verdi. Gösteri sonrası kasabada yangın çıktı ve çok sayıda ev zarar gördü. Yangın erken farkedildiği için evler tahliye edildiğinden can kaybı yaşanmadı.

Yangına yakınlarda bulunan Gandia, Silla, Catarroja, Alzira, Burjassot, Torrent ve Sagunt kasabalarının itfaiye ekipleri müdahale etmişti.

Yangından sonra kasabanın belediye başkanı sorumsuzlukla sonuçlanarak hakkında dava açılmıştı. 14 Temmuz'da ilk duruşması yapılacak davada belediye başkanı ihmal sonucu kasabayı kundaklamaktan yargılanacak.

İktidar partisi mensubu olan belediye başkanının muhalifleri de onu çevreye karşı duyarsızlık ve sorumsuzlukla suçluyor. Bazı muhalifler, yangının kasabada bulunan tarihi kaleye de zarar verdiğini savunarak çevreye ve ekolojik dengeye verilen zararın telafisinin yıllar alacağını öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48