banner39

İspanya'da 'kral ile siyasetçi aynı olsun' teklifi

İspanya ana muhalefet lideri, anayasa reformu yapılarak Kral ile bir politikacının aynı statüde olmasını istedi

Avrupa 09.04.2013, 16:35 09.04.2013, 16:35
İspanya'da 'kral ile siyasetçi aynı olsun' teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya ana muhalefet partisi PSOE'nin (İspanya Sosyalist İşçi Partisi) lideri Alfredo Perez Rubalcaba, Kraliyet ailesini de içeren bir anayasa reformu talep etti.

Kral ile bir politikacının aynı statüde olması gerektiğini savunan PSOE lideri Rubalcaba, "Ben Kral ile bir politikacının mal varlığı beyanıyla birlikte aynı statüde olması gerektiği taraftarıyım." ifadelerini kullandı.

Kraliyet ailesinin de Meclis'in üzerinde çalışma yaptığı Şeffaflık Yasası'na dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Rubalcaba, İspanyol Kraliyet ailesinin kendisinin daha önce böyle bir isteği olduğunu hatırlattı.

Sosyalist lider Rubalcaba, Onda Cero adlı radyo kanalında yaptığı konuşmada, Kral Juan Carlos'un varisi meselesinin daha çözülmeyi beklediğini kaydederek Kraliyet ailesi hakkında "belirsizlikler" olduğunu ve bunun ele alınması gerektiğini ifade etti.

İspanya Kraliyet ailesinin başı, Prenses Cristina'nın eşi Palma Dükü İnaki Urdangarin'in yargılandığı yolsuzluk davasıyla dertte. Söz konusu 'Noos davası'na bakan hakim Jose Castro, geçtiğimiz hafta Kral'ın küçük kızı Cristina'yı da sanık olarak ifade vermeye çağırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?