banner39

İspanya'da Müslümanların oranı yüzde 3'e ulaştı

İspanya'da son açıklanan rakamlara göre Müslümanlar ülkede nüfusun yüzde 3'ünü oluşturuyor

Avrupa 14.02.2014, 16:49 14.02.2014, 17:53
İspanya'da Müslümanların oranı yüzde 3'e ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya’da Müslümanların nüfusu her geçen gün artıyor. Yeni açıklanan istatistiklere göre ülkedeki Müslümanların sayısı ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor.

Ülkedeki Müslümanların sayısı 1 milyon 732 bin 191 olarak açıklandı. Müslüman nüfusun yüzde 50’si Fas kökenli, yüzde 30’u İspanyol, yüzde 20’si ise diğer milliyetlerden oluşuyor.

İspanya Müslüman Topluluklar Birliği’nden verilen bilgilere göre Müslümanlar ekseriyetle Endülüs, Madrid, Valencia ve Katolonya bölgelerinde yaşıyor. Kanarya Adaları ise Müslüman nüfusun en az olduğu bölge…

Ülkede Müslümanlara ait Müslümanlara ait 1279 dernek bulunuyor. Ülkedeki Müslümanların yaşadığı en büyük sorun ise mezarlık ve cami yetersizliği olarak gösteriliyor.

MÜSLÜMAN ÇOCUKLAR GAMBİYA’DAKİ MEDRESELERE GİDİYOR

Bu arada Katalonya’da yaşayan Müslümanlar, çocuklarını Kur’an-ı Kerim ve dini ilimleri öğrenmeleri için Gambiya’ya gönderiyor.

Yaşları 7 ila 17 arasında değişen çocuklar 6 ay ve 5 sene arasında değişen sürelerde Gambiya'nın medreseleriyle ünlü Banjul ve Serekunda şehirlerinde bulunan altı ayrı medresede eğitim görüyor. Katolonya'daki Müslüman ailelerin çocuklarını Gambiya'ya göndermesindeki en önemli sebep İspanya'da İslami ilimler noktasında eğitim verecek okulların yokluğu…

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?