banner39

İspanya'da öğrenciler greve gitti

İspanya'da ülke genelinde tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında greve gidildi.

Avrupa 24.10.2013, 21:14 24.10.2013, 21:14
İspanya'da öğrenciler greve gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'da öğrenci sendikalarının çağrısıyla gerçekleşen, veliler ve öğretmenler derneklerinin de destek verdiği greve katılım oranı sendikalara göre yüzde 83, Eğitim Bakanlığına göre ise yüzde 20 olarak verildi. İspanya'da eğitim sektöründe 3 gündür devam eden protestolar, genel grevle sonuçlandırılırken, 70'ten fazla kentte de gösteriler düzenlendi.

Zaragoza, Merida gibi bazı kentlerdeki gösterlerde çıkan küçük olaylarda gözaltına alınanlar olsa da gün içerisinde serbest bırakıldı.

Öğretmenlerinin ve ailelerinin de desteklerini arkalarına alarak yürüyen binlerce öğrenci, sağ görüşlü hükümeti, "diktatör Franco döneminin yasalarını çıkartmakla" suçladı. Kamu okullarındaki eğitimin giderek kötüleştiği, sadece özel okullara fırsat tanındığı, bursların azaltıldığını savunan öğrenci sendikaları, "Hükümetin hedefi daha az öğrenciyi üniversiteye göndermek. Sadece parası olanın okumasını istiyorlar" açıklamasında bulundu.

Madrid, Barcelona, Zaragoza, Valencia, Sevilla, Bilbao gibi gösterilerin yoğunlukta olduğu kentlerde, "Eğitimsiz gelecek yok", "Özelleştirmeye hayır", "Kamu eğitimi için kesintiye hayır", "Eğitimli toplum", "Ne eğitim reformu ne kesinti. Wert'i (Eğitim Bakanı) durdurun"
yazılı pankartlar dikkati çekti.

Öte yandan Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Montserrat Gomendio ise 3 gün süren protesto ve grevlerin "başarısızlıkla" sonuçlandığını ileri sürüp, sendikaları "gerçek ve açık bir diyaloğa" davet etti.

İspanya'da ekonomik krizden dolayı sağlık ve eğitim en ciddi kesintilerin yapıldığı sektörler olmuştu.

Ayrıca geçen haftalarda, sadece iktidardaki Halk Partisi'nin oyuyla mecliste kabul edilip senatoya gönderilen tartışmalı eğitim reformu paketinde, İspanyolca dilinin, ülkedeki okullarda öncelikli olarak esas alınması, Katalonya, Bask, Galisya gibi çift dilde eğitimin olduğu bölgelerde İspanyolcanın üstünlüğünün daha belirginleşmesi, ülke genelinde eğitimin kontrol ve karar mekanizmasında özerk yönetimlerin elindeki hakların
kısıtlanması ve merkezleştirilerek Eğitim Bakanlığına devredilmesi, katolik dini ders saatlerinin artırılıp, not ortalamasına katılması, protestolara neden olan gerekçeler arasında yer alıyor.

Eğitim reformunun İspanyol parlamentosundan geçerek, 2014 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?