banner39

İspanya'da plastik mermi yasaklandı

İspanya'da plastik merminin insan hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle yasak geldi.

Avrupa 02.05.2014, 21:21 03.05.2014, 09:43
İspanya'da plastik mermi yasaklandı

İspanya parlamentosu polisin kullandığı plastik mermilerin insan hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle bu mermilerin kullanımına yasak getirdi.

İspanya polisi artık plastik mermi yerine ondan daha yumuşak olan ve insan hayatını tehlikeye sokmayan “viskoelastik” mermiler kullanacak.

Viskoelastik mermilerle denemeler yapan polisin bunda başarılı olduğu ve toplum tarafından da olumlu yorumlar aldığı ileri sürüldü. Viskoelastik mermilerin ilk olarak Katalunya ve Bask bölgesinde görücüye çıkacağı duyuruldu. 

Bu arada şiddet olaylarında plastik mermi kullanan ülkelerin neden bunu tercih ettiği de ortaya koyuldu. Plastik mermilerin ucuzluğuna dikkat çeken İspanyol basını polisin kullandığı her plastik mermi için devletin ödediği miktarın 35 cent olduğuna işaret ederek bu miktarın viskoelastik mermilerde 25 euro ya kadar çıktığını belirtti.

İspanya'nın Barselona kentinde 2012 yılının Nisan ayında çıkan olaylarda polisin kullandığı plastik bir merminin 28 yaşındaki İnigo Cabacas adlı bir kadının yüzüne isabet etmesi sonucu bir gözünü kaybetmişti. Bu olay İspanya'da uzun süre tartışılmıştı. Parlamento bu hafta toplanarak plastik merminin kullanımını yasakladı.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?