banner39

İspanya'da solcu partinin gösterisine onbinler katıldı

İspanya'da yeni solcu parti Podemos tarafından düzenlenen, hükümetin tasarruflarını protesto gösterisine onbinlerce kişi katıldı.

Avrupa 02.02.2015, 11:56 02.02.2015, 11:56
İspanya'da solcu partinin gösterisine onbinler katıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'nın başkenti Madrid'de, geçen yıl Kasım ayında kurulan solcu birlik partisi Podemos tarafından 'Değişiklik yürüyüşü' adı altında düzenlenen protesto gösterisine büyük katılım oldu. Madrid'deki 'Cibeles' çeşmesi önünde başlayan yürüyüş 'Puerto del Sol' meydanına kadar devam etti. Yunanistan'daki sol birliği Syriza'ya benzer çıkışlarla kurulan Podemos, bu yıl Kasım ayında yapılacak genel seçimlerde Syriza gibi başarı elde etmeyi amaçlıyor.

Parti lideri Pablo Iglesias, gösteride yaptığı konuşmada, 'Dönüşüm zamanı geldi. İşte bu demokrasidir.' dedi. 'Puerto del Sol' meydanında binlerce kişiye hitab eden 36 yaşındaki siyasal bilimler profesörü Iglesias, muhafazakar Başbakan Mariano Rajov'u tasarruf politakalarıyla ülkede sefalet oluşturmakla suçladı. Göstericiler tarafından taşınan pankartlarda 'Tiktak, tiktak, değişim saati geldi.' ve 'Evet, bu mümkün' ibareleri yeraldı.

Başkent çevresinden gösteriye katılmak isteyenlerin şehre ulaşabilmeleri için Podemos tarafından 260 otobüs kiralandığı bildirildi. Madrid'de oturanlardan yüzlercesi dışardan gelen göstericileri evlerinde misafir etmek için başvuruda bulundu.

İspanya'da yaklaşık bir yıldan beri tasarruflara karşı çıkan sol birliği hareketi henüz birkaç ay önce Podemos adıyla resmi bir parti olarak kuruldu. Podemos, son anketlere göre Rajoy'un 'Halk Partisi'ni ve Sosyalist Parti PSOE'yi geride bıraktı. Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, Podemoscular tarafından gösterilen adaylardan 5'i Strassburg'ta AP'ye girmeyi başardı. Podemos oyların 1,2 milyonunu almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü