banner15

İspanya'da Suriye'de savaşanların tanıdıkları da tutuklandı

İspanya'da polis tarafından, Suriye'de savaşan Müslümanlarla ilişkisi olduğu öne sürülen bir gruba operasyon düzenlenerek bazı kişiler tutuklandı.

İspanya'da Suriye'de savaşanların tanıdıkları da tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanyol polisinin basına verdiği bilgiye göre, eski Guantanamo esirlerinden bir Müslümanın yöneticiliğini yaptığı ve Suriye'deki IŞİD'le bağlantıları olduğu öne sürülen bir hücreye baskın yapıldı. Pazartesi günü de devam ettiği belirtilen operasyonlarda 12 arama yapıldı. Suriye ile bağlantısı olan grubun IŞİD birliklerine Avrupa'dan yeni savaşçılar gönderdiği iddia edildi.

İspanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada grubun liderliğini 2001 yılında Afganistan'da tutuklanarak Guantanamo'ya götürülen, serbest bırakıldıktan sonra İspanya'ya gelen bir kişinin yaptığı bildirildi.

'El Pais' isimli gazetenin internet sitesinde, polis tarafından tutuklanan Müslümanların Fas, İspanya ve Arjantinli oldukları kaydedildi. Daha önce de İspanya'nın işgal altında tuttuğu, Fas'ın kuzeyindeki Melilla'da Mayıs ayında yapılan operasyonlarda yine Guantanamo'dan serbest bırakılan ve tekrar cihadcı gruplara katıldıkları öne sürülen bazı Müslümanlar tutuklanmıştı.

BERLİN'DE TUTUKLANAN MÜSLÜMAN FRANSA'YA TESLİM EDİLİYOR

Geçen hafta Berlin'de IŞİD üyesi olduğu öne sürülerek tutuklanan ve Suriye'den geldiği bildirilen Fransız Müslüman, önümüzdeki hafta Fransa'ya teslim edilecek. Alman Federal Başsavcılığının bildirdiğine göre Fransız Müslümanın teslim edilmesi için önümüzdeki günlerde tutuklama emri çıkarılacak.

Fransız Müslüman Türkiye'den Berlin'e geldiğinde Tegel havaalanında gözaltına alındı. Bu kişinin Suriye'de IŞİD'le birlikte çatışmalara katıldığı ve Avrupa'ya Suriye'de savaşmak üzere gönderebileceği yeni kişileri aramak için geldiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48