banner39

İspanya'daki göçmenler isyanda

Murcia'daki "Yabancıları Barındırma Merkezi"nde çıkan isyanda 9 polis hafif yaralandı, 10 kadar göçmen merkezden kaçtı

Avrupa 15.11.2016, 14:40 15.11.2016, 14:40
İspanya'daki göçmenler isyanda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'da özellikle son 1 aydır gündemde olan, ülkeye yasa dışı giriş yapan göçmenlerin tutulduğu Yabancıları Barındırma Merkezlerindeki (CIE) sorunlar giderek büyüyor.

Ülkenin güneydoğusundaki Murcia kentindeki CIE'de göçmenlerin dün akşam çıkardıkları isyan sonrasında 9 polisin yaralandığı, 10 kadar göçmenin merkezden kaçtığı bildirildi.

Göçmenlerin, barınma merkezi içindeki kağıt ve kartonları yakarak polise karşı geldiği ve çıkan olaylarda 9 polisin hafif yaralandığı açıklandı. Yetkililer, kaçak göçmenlerin aranmasına devam edildiğini duyurdu.

Son 1 ayda 3. kez isyanın çıktığı Murcia'daki CIE'de mevcut koşullardan memnun olmayan göçmenlerden 70 kadarı, 5 ve 31 Ekim'de çıkardıkları olayların ardından kaçmıştı.

İspanya genelinde 7 CIE bulunuyor. Buradaki göçmenlerin toplam sayısı 6 bin 500 ila 7 bin olarak gösteriliyor. Geçen haftalarda Madrid ve Barcelona'daki CIE'lerde de "özgürlük ve onurlu yaşam" adı altında Murcia'dakine benzer eylemler ve isyanlar olmuştu.

Ülkedeki sol görüşlü siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, CIE'lerin gerekli ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olmadığını ve kapatılmaları gerektiğini savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?