banner15

İspanya'dan Belçika'ya Puigdemont uyarısı

İspanya Dışişleri Bakanı Dastis, "Belçika'nın, eski Katalonya Başkanı Puigdemont'a siyasi sığınma vermesi şaşırtıcı ve anormal bir şey olur" dedi

İspanya'dan Belçika'ya Puigdemont uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, Belçika'nın olası bir talepte eski Katalonya özerk yönetimi lideri Carles Puigdemont'a siyasi sığınma vereceğine inanmadığını belirtti.

Dastis, Cadena Ser radyosuna yaptığı açıklamada, Puigdemont'un Belçika'dan siyasi sığınma talep edebileceği iddialarına ilişkin "Belçika'nın Puigdemont'a siyasi sığınma vermesi şaşırtıcı ve anormal bir şey olur." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Dastis, hukuk devletinin işleyişinde AB ülkeleri arasında karşılıklı çok üst düzey bir güven bulunduğunu vurgulayarak Katalonya'daki mevcut durumda siyasi sığınma talep edecek şartların bulunmadığını söyledi.

Puigdemont'un siyasi sığınma talep etmesini beklemediğini kaydeden Dastis, Katalonya'daki ayrılıkçı siyasetçilerin bu zamana kadar hep yasa dışı hareket etmelerinden dolayı atacakları yeni adımın önceden tahmin edilmesinin zor olduğunu ifade etti.

Puigdemont'un Brüksel'de ETA örgütünün avukatlarından Paul Bekaert ile görüşmesiyle ilgili sorulara da cevap veren Dastis, "Puigdemont'un kendisini bir ETA üyesi gibi görmediğini umuyorum. Aksi taktirde bir ETA üyesi gibi muamele görür." yorumunda bulundu.

 

İspanyaBelçikaEski Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemontİspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastiskatalonya krizi
Muhabir Şenhan Bolelli Redaktör Umur Koçak Semiz
Yayınlayan Şermin Coşkun

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 14:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35