banner15

İspanya'dan Katalonya'daki bağımsızlıkçılara geçiş yok

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya'daki bağımsızlık girişimlerinin engellenmesi için siyasi ve hukuki tüm önlemlerin alınacağını açıkladı

İspanya'dan Katalonya'daki bağımsızlıkçılara geçiş yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya Özerk Yönetimi Meclisi'ne bugün sunulan, "bağımsızlık sürecinin başlatılmasına" ilişkin önergeyi "provokasyon" olarak değerlendirip, bunun engellenmesi için "siyasi ve hukuki tüm önlemlerin alınacağını" söyledi.

Katalonya'daki gelişmelerle ilgili Başbakanlık Konutu'nda açıklama yapan Rajoy, "Başbakan olduğu sürece İspanya'nın, vatandaşların özgür ve eşit olduğu tek bir millet olmaya devam edeceğini" ifade etti.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı siyasi girişimlerin "provokasyonluk dışında hiçbir etkisinin olmayacağını" savunan Rajoy, "herkesin yasalara ve mahkemelerin kararlarına uyacağını ve adaletin, haksızlıkların üstesinden geleceğini" kaydetti.

Rajoy, basın mensuplarından soru almadı.

Söz konusu önerge ile ilgili görüşü sorulan İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala ise, bu önergenin Katalan Meclisi'nde kabul edilmesi ve bağımsız Katalonya Cumhuriyeti'ne doğru bir süreç başlatılması halinde, hükümet olarak Anayasa Mahkemesi'ne itiraz edebileceklerini söyledi.

Katalonya Meclisi'nde 2013 yılında kabul edilip daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla iptal edilen bağımsızlık yanlısı deklarasyonu hatırlatan Catala, benzer bir sürecin yine yaşanabileceğini belirtti.

Katalonya Özerk Yönetimi'nde 27 Eylül'de yapılan seçimlerden sonra çoğunluğu elde eden bağımsızlık yanlısı siyasi partiler, seçim vaatlerini yerine getirerek, Katalan Meclisi'nin açılmasından bir gün sonra bağımsızlık sürecinin başlatılmasını teklif eden bir önerge sundu.

Seçimlerden 1. parti çıkan "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakı ve hükümeti kurma müzakereleri yaptığı "Halk Birliği Adaylığı"nın (CUP) bugün birlikte sunduğu önergede, Katalan Meclisi'nin yeni yasama döneminde "bağımsız bir Katalonya devleti yaratılması sürecinde, maliye ve sosyal güvenlik gibi konularda devletin diğer kurumlarını hazırlayacak yasaların çıkartılması için çalışmaların başlatılması" talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35