İspanya'dan Putin'e 'kara para' suçlaması

İspanya'da mahkemeye sunulan kara para aklama ve uyuşturucu ticaretiyle ilgili iddianamede Rusya Devlet Başkanı Putin'in adı da geçiyor

İspanya'dan Putin'e 'kara para' suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın başkenti Madrid'te başsavcı, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in de suçlandığı bir kara para aklama soruşturması başlattı. Başsavcı, Putin ve yakın çevresindeki bazı kişilerin Rusya'nın en büyük suç çetesinin İspanya'da kara para aklamasına yardım ettiğini iddia ediyor. İddianameye göre Putin'in belediye başkan yardımcısı olduğu 1996 yılında, St. Petersburg'daki en büyük suç kartellerinin bazı üyeleri para aklama işlemleri için İspanya'ya taşındı.

O dönemden bugüne kadar mafya üyelerinin faaliyetlerini araştıran İspanyol savcılar Juan Carrau ve Jose Grinda Mahkemeye 488 sayfalık bir iddianame sundu. Dava dosyasının bir kopyası basına sızdı.

Putin'in adının bizzat 3 kez geçtiği dosyaya dair açıklama yapan Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, iddiaları akıl dışı olarak niteledi.

Dosyada suçlanan tek devlet yetkilisi ise Ekonomi Bakanı yardımcısı Vladislav Reznik. Reznik'in, para ve mal karşılığı Rus Gennady Petrov'un adamlarını önemli noktalara atadığı iddia ediliyor. Reznik'in İspanya'nın Mayorka adasında bir rezidansı bulunuyor.

Rusya'daki organize suç çetesinin lideri olarak itham edilen Petrov'un, adam öldürme, gasp dolandırılıcılık, uyuşturucu kaçakçılığı ve silah ticareti gibi işlere öncülük ettiği iddia ediliyor.

Putin'in yakın dostlarından biri olarak bilinen Gasprom Başkanı Victor Zubkov ve Zubkov'un damadı, eski Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov da Petrov ile iş yapanlar listesinde.

Eski başbakan yardımcısı Dmitri Kozak ise Petrov'un suç çetesi ile doğrudan ilişkili olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 17:01
banner53
YORUM EKLE

banner39