İspanyol başbakan referanduma sırtını döndü

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya özerk yönetim başkanı Artur Mas'a yazdığı mektupta bağımsızlık için referandum yapılmasına izin verilmeyeceğini ifade etti

İspanyol başbakan referanduma sırtını döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 2014 sonunda bağımsızlık referandumu yapmak için girişimlerde bulunan ve bunun için kendisine yaz başında mektup gönderen Katalonya özerk yönetim başkanı Artur Mas'a yazdığı cevapta, referanduma müsaade etmeyeceklerini ima etti.

Rajoy, Mas'ın mektubunu yaklaşık iki ay sonra cevaptladı. İspanyol resmi haber ajansı EFE'nin, Başbakanlık kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Rajoy'un, Katalonya başkanına her zaman diyaloğa açık olduğunu belirttiği ancak Katalan özerk yönetiminden İspanyol kurumlarına bağlılık ve yasalara saygı göstermesini istediği kaydedildi. Başbakan Rajoy'un, ''Tüm vatandaşların gereksinimlerine en iyi cevabı verebilmek için birlikte çalışmaya hazırız. Birlikte hepimiz kazanabiliriz, ayrılırsak hepimiz kaybederiz'' mesajını verdiği bildirildi. İspanya Başbakanı, sorunları çözmek için diyaloğun süresiz olması gerektiğini vurgulayarak, bu diyaloğun ''Tüm Katalanlar ve tüm İspanyolların genel çıkarına karşılık verebilmek için olması gerektiğini'' savundu.

Rajoy ayrıca, Katalonya ve İspanya'nın karşı karşıya gelmeye kaçınması gerektiğini, sosyal, siyasi ve ekonomik bedeller ödenmemesi için güçlerin birleşmesinden yana olduklarını kaydetti. İspanya Başbakanı, Mas'a gönderdiği mektupta, özellikle ekonomik krizden dolayı İspanyol toplumunun zor anlar yaşadığı bir dönemde siyasi kurumların ''daha sorumlu olması'' gerektiğini yazdı.

Öte yandan, Katalonya özerk yönetim hükümetinden bir sözcü, Mas'ın, Rajoy'dan gelen cevaba, tüm Katalan siyasi partilerinden ortak, kararlı karşılık vermenin yollarını arayacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2013, 14:17
banner53
YORUM EKLE

banner39